Anne sütü neden önemlidir?

anne sütüHem sosyal medyada da hem de pek çok sağlık kuruluşunda anne sütünün verilmesine dair pek çok haber vardır. Bebeklerin özellikle yeni doğdukları andan itibaren anne sütü alması gerektiği ve başlıca besin kaynağı olduğu bilinen bir gerçek. Peki bu sütün bu kadar ısrarla kullanılması neden önemlidir?

Anne sütü içerdiği mineral ve vitamin değeri ile bebeğinize başka hiçbir gıda ile sağlayamayacağınız bir kaynak sağlar. Özellikle yeni doğan bebeklerin doğumdan yarım saat sonrasında emzirilmesi bebeğin yeni doğan sarılığına karşı korunması için önemlidir. Bu nedenle bir bebeğin doğduğu andan itibaren anne sütü alması şart. Bunun yanı sıra ilk altı ay anne sütü başka hiçbir ek besin ihtiyacı hissettirmeden bebeğinizin tüm ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bu anlamda hastalıklara karşı korunması, sağlıklı bir beden ve zihinsel gelişime sahip olması, bağışıklık sisteminin gelişmesi ve ruhsal açıdan daha güçlü bir bebek olabilmesi için anne sütü son derece önemlidir. İçerdiği mineral değerleri bütün yaşamı alabileceği her besinden daha fazla olması nedeni ile bir anlamda da bebeğinizin sağlığındaki yapı taşı olarak anne sütünün görebilirsiniz. Bunun yanı sıra kemik gelişimi için de son derece önemlidir. Eğer çevrenizde anne sütü ile beslenen bir bebek varsa takip edebilirsiniz. Anne sütü alan çocuklar daha sakin ve uysal bir yapıda olurlar. Bunun yanı sıra daha az hastalık geçirdikleri gibi özellikle diş çıkarma dönemlerinde ya da bunun gibi sıkıntı verebilecek diğer dönemlerde daha dayanıklı olurlar.

Anne sütü sadece fizyolojik olarak değil ruhsal olarak da bebeği destekleyen bir maddedir. Bebeğin bütün dünyası ilk zamanlarda anneden ibaret olacağı için emzirmek ve anne sütü almak bebeğin kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Anne ile bebek arasındaki en önemli bağ olan emzirme sütün faydaları ile birlikte daha sağlıklı bir bebeğin olmasını sağlayacaktır. İlk altı ay sonrasında her ne kadar en besinlere başlanabiliyor olsa da bebeğin temel besini yine anne sütüdür. Bu nedenle bebeğiniz altı ayı doldurduktan sonra yemek yemese bile anne sütü onun tüm ihtiyacını karşılamaya yetecektir. Bu durum ilk iki yıl için geçerlidir. Sonrasında hem ağız ve diş yapısını güçlendirmek hem de bebeğin yemek yemek alışkanlığını kazanmasına yardım etmek gerektiğinden anne sütü yerine normal yemeklere geçilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın