Anime nedir?

Birçok anime tutkunu farkında olmasa dahi Japoncaya Fransızcadan girmiş bir kelime olan Anime, animasyon ya da çizgi film manasına gelmektedir. Her ne kadar kelimenin Fransızca kaynaklı anlamında da Japoncada kullanımında da her çizgi film bir Anime olarak adlandırılabilse de, günümüzde insanların büyük bir çoğunluğu Animelerin tamamının mangası olduğunu düşünmektedir. Çoğu Anime tutkununa göre bir çizgi filmin Anime olabilmesi için öncelikle mangasının çizilmiş olması gerekir. Ancak bu tür bir düşünce yanlış olduğu gibi insanların bu şekilde düşünmesinin en büyük nedeni, kaynak olarak hazır bir takipçi kitlesi olan mangaların animelere çok fazla konu olmasıdır.

Günümüzde tamamen Japonya tekelinde olan ve birçok anime tutkununun da bu durumdan oldukça memnun olduğu anime sektörü, sezonluk düzende haftalık olarak yayınlanan anime serileriyle meşhurdur. Bu tür haftalık yayınlanan animeler haricinde, OVA ya da OAV olarak adlandırılan bölümlerin yer aldığı DVD’ler de yaygın bir şekilde satılmaktadır. Uzunca bir dönem animelerin el ile çizilmesi gerektiğine dair olan inanış, günümüzde dijital teknolojilerin oldukça büyük imkanlar sunması nedeniyle yavaş yavaş ve neslinde değişmesiyle birlikte ortadan kalkmaktadır.

Bilgisayar ortamında da oldukça başarılı bir şekilde çizilebilen Animeler, Japonya’da derin bir saygı duyulan Osamu Tezuka ile özdeşleşmiştir. Modern Anime kavramının öncüsü olarak kabul edilen Tezuka, küçüklüğünden itibaren 8 mm’lik kısa animasyonlar çekmeye başlamış ve bu alanın öncü ismi olmayı başarmıştır. 1900’lerin ortalarına doğru Japonların Amerika ve Avrupa’daki animasyon tekniklerini öğrenmeye başlamasıyla gerçek anlamda yükselişine başlayan Animeler, halkın yoğun ilgi göstermesi ile kısa zamanda Japon film yapımcılarının da ilgisi çekmiştir.

İlk aşamada eğlencelik olarak düşünülen Animeler beklenmedik bir şekilde sinemaya alternatif olunca, bu hikayeli anlatım sunabilen animasyon yapımlara daha da büyük bütçeler ayrılmaya başlanmıştır. Avrupa ve Amerika’daki film sektöründe var olmak isteyen Japonlar, fiziksel özellikleri nedeniyle bu sektörde boy göstermeleri neredeyse imkansız hale geldiğinde animasyonun gücünü anlamışlardır. Animelerde Japonlara benzemeyen karakterleri kullanarak dünya çapında her toplumun ilgisini çekebilecekleri keşfeden Japonlar, kısa sürede birçok değişik karakterle milyonlarca insanın beğenisini kazanmış ve 2000’lerden itibaren internetin de yaygınlaşmasıyla birlikte özellikle One Piece, Naruo ve Bleach gibi seriler sayesinde Anime kültürü dünyanın her ülkesinde “popüler” hale gelmiştir.

Rahnansaika

Bir Cevap Yazın