Angelina Jolie kimdir?

Sinema dünyasının merkezi olan Hollywood’un en ünlü isimlerinden olan Angelina Jolie, sinema eleştirmenleri tarafından dünyanın en iyi kadın oyuncuları arasında gösterilmese de tartışmasız dünyanın en çok takip edilen ünlülerinden biridir. Sinema kariyerine başladıktan kısa bir süre sonda özellikle erkeklerin ilgi odağı haline gelen Angelina Jolie, sinema oyunculuğu haricinde UNHCR(B.M. Mülteciler Komisyonu) İyi Niyet Elçisi unvanıyla da dikkat çekmektedir. 4 Haziran 1975 tarihinde ABD’nin Los Angeles Eyaleti’nde doğan Jolie, her ne kadar otoriteler tarafından başarılı bir oyuncu olarak görülmese de bir adet de Oscar Ödülü almayı başarmıştır.

Dünyanın en çok takip edilen dergileri, televizyon programları ve internet ortamında yapılan birçok ankette defalarca “Dünyanın En Güzel Kadınları” listelerine giren Angelina Jolie, günümüzde hala dünya üzerindeki erkeklerin oldukça büyük bir bölümü tarafından büyük ilgiyle takip edilmektedir. Angelina Jolie’nin sinema macerası henüz 8 yaşındayken babası ile oynadığı “Looking to Get Out” filmiyle başlamıştır. Jolie bireysel sinema kariyerineyse 1993 yapımı Cyborg 2 filmiyle başladı ki film, gerçek anlamda düşük bütçeli bir 2. sınıf Hollywood yapımıydı.

Angelina Jolie’nin kariyerinde bir sıçramaya neden olmasa da yapımcıların ve sinemaseverlerin dikkatini çekmesini sağlayan filmiyse 1997 yapımı “George Wallace” filmidir. Sinema eleştirmenlerinden çok büyük övgüler almasa da bilhassa “erkek” sinema izleyicilerinden büyük övgüler alan Jolie, böylece Hollywood yapımcılarının da ilgisini çekti. Yapımcılar Jolie’nin kendine has ifadesinin erkek seyirciler üzerinde etkili olabileceğini ve filmlerin gişede büyük bir başarı kazanabileceğini kısa zamanda anladı.

1999 yılının Angelina Jolie’nin sinema kariyerinin en önemli döneminin başlangıcı ve belki de hayatının dönüm noktası olan bir yıl olduğu söylenebilir. Jolie bu yıl oynadığı “Girl Interrupted” isimli filmde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında Oscar Ödülü’ne layık görüldü. Jolie’nin kariyeri Oscar Ödülü’nden sonra büyük bir tırmanışa geçmese de, bu ödül adının duyulmasını ve daha sonra kendisiyle anılacak “Lara Croft” rolünü kapmasına neden oldu. 2001 yılında başrolünü oynadığı “Lara Croft, Tomb Rider” filmi ile büyük sükse yaptı. Dünya üzerinde yüz binlerce hayranı olan bir bilgisayar oyununun sinemaya uyarlanmış hali olan film zaten kemik bir izleyici kitlesi tarafından uzun süredir bekleniyordu ve vizyona çıktığı günden itibaren büyük başarı kazandı. Böylece Angelina Jolie’nin günümüze uzanan parlak kariyeri de şekillenmeye başladı.

Bir Cevap Yazın