Alüminyum folyo sağlık mı?

alüminyumAlüminyum folyo özellikle yemek pişirmek için, besinlerin buzdolabında saklanması için sıkça başvurulan bir malzemedir. Bunun için yapılan araştırmalarda, alüminyum folyonun insan sağlığı açısından bazı zararları olduğu ortaya çıkarılmıştır. Araştırmalarda yüksek ısıya maruz kalan ve böyle bekletilen alüminyum folyodaki alüminyum maddesinin yiyeceklere geçtiği belirlenmiştir. İnsan vücudu açısından alüminyum kemik hastalıkları, kemik erimesi, kansızlık, kanser türleri, zekâ geriliği gibi çok sayıda sorunun gelişmesine neden olabilir. Bu özellikle alzheimer hastalarının beyin dokusunda tespit edilmiş fazla orandaki alüminyum, bu rahatsızlıkla alüminyum arasındaki bağlantıyı ortaya koymaktadır. Bunun dışındaki hastalıklarla ilgili önemli bulgular da tespit edilmiştir. Bu yüzden alüminyum folyo kullanımında çok dikkatli olmak gerekir. Yüksek ısı altında, asitli ortamda alüminyum çözünür ve yiyeceklerin içine karışır. Bu yüzden insanlarda çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olur. Kanser türleri, bunama gibi hastalıklardan korunmak için folyo kullanmak yerine yağlı kâğıt tercih edilmelidir.

Alüminyum folyo kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Alüminyum folyo kullanırken özellikle asitli olan gıda maddelerini, yüksek ısıda pişirilmiş olan besinleri, dondurulmuş gıda maddelerinin sarılması için kullanılmasından kaçınılmalıdır
  • Folyo yerine yağlı kâğıt kullanılmalıdır
  • Alüminyum folyo yiyeceklerin ısıtma işlemi için kullanılmamalıdır. Fırında yemek pişirilirken ve ızgara yapılırken kullanımı tercih edilmemelidir. Balık ve et gibi gıdaları folyoyla sararak fırında pişirmemelisiniz. Bu şekilde yüksek ısının etkisiyle ortaya çıkacak kimyasal içerikli buhar folyoyla etkileşim göstererek, gıdaların olumsuz etkilenmesine sebep olur.
  • Gıdaları alüminyum folyoyla sararak saklamak istediğinizde, besinlerin tuzlu, limonlu ve ıslak şekilde olmamasına dikkat etmelisiniz. Diğer gıda maddelerini alüminyum folyoya sarıp buzdolabında saklayabilirsiniz.

Vücudun alüminyum aldığı etkenler: Alüminyum folyo ve alüminyum kaplar

Alüminyumun vücutta etkilediği organlar: Beyin, kemikler, karaciğer, mide ve böbrekler

Alüminyum zehirlenmesi belirtileri: İnsan vücudu gereğinden fazla alüminyum aldığı takdirde bunama, böbreklerin hasar görmesi, karaciğerde fonksiyonlarda bozulma, gastroenterit, iştah kesilmesi, denge kaybı, nefes darlığı olması, psikoz, kas ağrıları, vücut yapısında zayıflama gibi etkiler oluşmaya başlar. Bunun için yapılan araştırmalarda parkinson hastalığı, alzheimer, kelimelerin telaffuz edilememesi, hareketlerde koordinasyon kaybı gibi bazı nörolojik sorunların nedeni olarak alüminyum etkisi tespit edilmiştir. Diyaliz hastalarının alüminyum folyodan mutlaka uzak durması gerekir.

Alüminyum zehirlenmesinin sonuçları nelerdir?

Vücutta alüminyum zehirlenmesi olursa ciltte bazı sorunlar, mide ve bağırsak kanseri, kanda ve beyinde fonksiyon bozukluğu, hiperaktivite, bebeklikte zeka geriliği, parkinson hastalığı, çocukların öğrenme sorunu çekmesi, karaciğer hastalıkları, mide ağrısı ve bulantısı, enerji azalması, gaz ve hazımsızlık sorunları gibi etkilere maruz kalınabilir.

Bir Cevap Yazın