Alp Yalman kimdir?

Alp Yalman 1 Ocak 1940 tarihinde, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk iş adamı, sanayici ve eski Galatasaray başkanı olan ve şimdilerde yeniden galatasayr Başkanlığı için aday olduğunu açıklayan Alp Yalman İstanbul Robert Koleji mezunudur. Yüksek öğrenimini İsviçre Lozan Üniversitesi Siyasal ve Sosyal İlimler Bölümü’nde yapmış olan Alp Yalman, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerini bilmektedir.
alp_yalman46
Amcası Ahmet Emin’in Vatan gazetesinin sahibi olmasına ve yakın arkadaşları Ercan Arıklı, İsmail Cem ve 1965 yılında Deniz Harp Akademileri’ndeki 24 aylık askerlik arkadaşı Uğur Dündar gibi arkadaşlarının gazeteci olmasına rağmen o Lozan’da okurken amcasının gazetesine gönderdiği birkaç yazı dışında gazeteciliğe ilgi duymamıştır. Bunda, Tatko gibi bir aile şirketinin varlığı önemli rol oynar.

Alp Yalman, askerlikten sonra 1967 yılında Amerika’daki Chrysler’de staj yapmaya başlamıştır. Dönüşte Tatko’da yatırım koordinatörü olarak işe başlamış ve Bugün Tatko’nun Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır.
Alp Yalman, İngilizce, Fransızca ve Almanca bilmektedir. İki bine yakın sinema filminden oluşan koleksiyonu vardır.

Alp Yalman, 1961 yılında ünlü armatör Kahraman Sadıkoğlu’nun ablası Varlık Hanım’la evlenmiştir. Bu evlilikten, Kerem ve Mehmet adında iki çocuğu dünyaya gelir.

Yalman ailesinden dedesi olan Osman Tevfik Efendi, 1900’lerin ilk yıllarında Selanik’ten kalkıp İstanbul’a yerleşmiştir. Osman Tevfik’in oğullarından Ahmet Emin 1926 yılında Goodyear şirketi ile temsilcilik anlaşması imzalamıştır. Bir yıl sonra da Alp Yalman’ın babası Mustafa Vacit Bey ile kardeşi Mehmet Emin, Ahmet Emin ve ortağı Kemal Halil Tanır ile birlikte “Tatko” şirketini kurmuşlardır. Tatko, daha sonraki yıllarda Türk ekonomisinde birçok ilke imza atan son derece önemli bir kuruluş haline gelmiştir.

1935′ yılında Tatko’nun temsilcisi olduğu Wright, Curtis Türkiye’de Hawk avcı uçaklarının üretimi için Türk hükümeti ile anlaşma imzalamışlardır. Tatko, bunun yanı sıra Sperry Equipment ve Irving uçaklarının da temsilciliğini üstlenmiştir. 1962 yılında Amerikan Chrysler firması ile İstanbul’da ilk kamyon üretim tesisini kurmuşlardır.

Tatko, “Billur Tuz” ile de Türkiye’nin ilk sofra tuzu üreticisi olmuştur. Yine 1950 yılında Türkiye’nin ilk otomobil servis istasyonunu Tatko tarafından açılmıştır..

Tatko, bugün gelmiş olduğu noktada, yola çıktığı zamanki bazı ortaklıklarından vazgeçse (Goodyear) de Türk ekonomisindeki yerini hala korumaktadır.

Bugün Tatko’nun Yönetim Kurulu Başkanı olan ve Galatasaray’a üç dönem başkanlığın dışında uzun yıllar aktif olarak da hizmet etmiş olan Alp Yalman, ilk defa 1973 yılında Galatasaray yönetim kurullarında görev almaya başlamıştır. 1990 yılından 1996 yılına kadar Galatasaray kulübünün Başkanlığını yapmış olan Yalman, 2’şer defa lig şampiyonluğu, Türkiye kupası ve Cumhurbaşkanlığı kupası kazanmıştır.
Bu dönemde ünlü teknik adam Derwall’i Galatasaray’ın antrenörlüğüne getirmesi ve ünlü gölcü Tanju Çolak’ı göndermesiyle hatırlanan Alp Yalman’ın başkanlık dönemindeki karnesi şu şekildedir:

1- 1989/90 sezonu: Alp Yalman, 17 Mart 1990 tarihinde yapılan kongre’de Ali Tanrıyar’ı geçerek başkan seçilmiştir. Galatasaray o sezonu 4. olarak tamamlamıştır.

2- 1990/91 sezonu: Alp Yalman başkanlığındaki Galatasaray, sezonu fırtına gibi esen Beşiktaş’ın ardından 2. sırada tamamlamış ve Türkiye Kupası’nı ise Ankaragücü’nü yenerek kupayı almıştır. Sarı-Kırmızılılar 1990-1991 sezonunda Cumhurbaşkanlığı Kupasını da kazanmayı başarmıştır.

3- 1991/92 sezonu: Alp Yalman, 1991-1992 sezonunda da lig şampiyonluğu yaşayamamıştır. Sarı-Kırmızılılar sezonu Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin ardından ancak 3. sırada tamamlayabilmiştir. Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nda çeyrek finale kadar yükselmiştir.

4- 1992/93 sezonu: Galatasaray bu sezonu şampiyon olarak tamamlamış ve Alp Yalman başkan olarak ilk lig şampiyonluğunu yaşamıştır. Beşiktaş ile şampiyonluk mücadelesi veren Galatasaray averajla şampiyon olmuştur. Son haftada kazanılan 8-0’lık Ankaragücü maçı şike iddialarıyla gündeme geldi ve Beşiktaş camiası Galatasaray’ı şikeyle suçlamıştır. Türkiye Kupası’nı da Beşiktaş’ı 2 maç sonunda yenen Galatasaray, Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı da kazanarak sezonu 3 büyük kupayla tamamlamıştır.

5- 1993/94 sezonu: Galatasaray bu sezonu da şampiyon olarak tamamlamış ve Alp Yalman başkanlığında arka arkaya 2. şampiyonluğunu yaşamıştır.

6- 1994/95 sezonu: Alp Yalman yönetimindeki Galatasaray, 1994-1995 sezonunu Beşiktaş ve Trabzonspor’un ardında 3. sırada tamamlamıştır. Türkiye Kupası finalinde Trabzonspor’a yenilmiş olan Sarı-Kırmızılılar, Avrupa’da Barcelona, Manchester United ve Göteborg’la aynı grupta yer almıştır

7- 1995/96 sezonu: Fenerbahçe’nin şampiyon olduğu sezonda Galatasaray ezeli rakibinin 16 puan gerisinde 4. Olmuştur. Alp Yalman görevi sezon bitmeden 16 Mart 1996 tarihinde bırakmıştır.

Bir Cevap Yazın