Alkol kullananlar çabuk mu yaşlanır?

Tüm insanlar alkoliklerin olduklarından daha yaşlı göründüklerini ve daha erken öldüğünü düşünür. Oysa yapılan araştırmalar durumun aslında daha farklı olduğunu gösterir niteliktedir.  Araştırmalar; düzenli kırmızı şarap tüketiminin, insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etki bırakmadığını göstermiştir. Ancak burada geçen “düzenli” kelimesi, her gün bir şişe şarap içmek anlamına gelmemektedir. Bilim adamlarınca belirlenen sınır; erkekler için haftada 4 kadeh, kadınlar içinse haftada 2-3 kadehtir. Kısacası arada sırada keyif için içeceğiniz birkaç kadeh kırmızı şarap, sağlığınız için bir tehdit olmayacaktır. Fakat bildiğiniz gibi İslam dininde alkolü az içmek de çok içmek de haram kabul edilmiştir.

Madalyonun diğer yüzündeyse karşımıza çok daha kötü bir sonuç çıkmaktadır. Her gün aşırı miktarda tüketilen alkol, hem cildinizin erken yaşlanmasına sebep olarak sizi olduğunuzdan yaşlı gösterir hem de başta kalbiniz olmak üzere iç organlarınıza büyük zarar verir. Alkolün insan vücuduna verdiği en önemli zararlardan birisi de; su hücrelerini toplayarak, vücudunuzu susuz bırakmasıdır. İnsan vücudunun büyük bir oranının sudan meydana geldiğini düşünürseniz, bu sadece bir organınız için değil tüm vücudunuz için oldukça zararlıdır. Alkolün insan sağlığı açısından en  büyük zararıysa; beyninizi susuz bırakarak, yenilenme ihtimali olmayan sinir hücrelerinizin ölmesini hızlandırmaktadır. İlerleyen yaş ile birlikte yenilenemeyen sinir hücreleri yüzünden karşılaşabileceğiniz hastalıkların listesi, maalesef bu yazıya sığamayacak kadar fazladır.

Aşırı miktarda alkol alımını takip eden sabah, güne baş ağrısı ile uyanmanızın esas sebebi de susuz kalan  beyninizdir. Fazla miktarda alkol aldığınızda PH derecesi yüksek olan bir sudan bol miktarda içmeniz, ertesi gün yaşayacağınız baş ağrısının kısmende olsa azalmasına yardımcı olacaktır. Baş ağrınız hafiflese dahi ölen sinir hücreleriniz için yapabileceğiniz maalesef birşey yoktur. Ancak alkolün verdiği zararı vücudunuzun kısa süre içerisinde iyileştirmesi de mümkündür. Alkol yüzünden en çok zarar gören organlardan birisi olan karaciğer, aynı zamanda en çabuk kendini yenileyen organlardan biridir. Alkol alımını azalttığınız oranda, karaciğerinizin kendini yenileme hızını da arttırmış olursunuz. Alkolün size verdiği tüm bu tıbbi  zararların yanında, psikolojik sorunlarda düşünülürse, insanın kendine yapabileceği en büyük iyiliklerden biri; aşırı alkol alımını sınırlandırmak olacaktır.

Bir Cevap Yazın