Alıç bitkisinin faydaları nelerdir?

Alıç halk arasında ekşi muşmula, yemişen ve barut ağacı gibi isimlerle tanınan çalılıkların içinde ve ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen ve meyveleri bulunan şifalı bir bitkidir. Boyları 10 metreye kadar uzayan, beyaz ve pembe çiçekler açan, dikenli yapıda bir ağaçtır. Bitkinin 6-10 mm çapında olan meyveleri, esmer kırmızı renginde ya da sadece kırmızı renkte, ekşimsi bir lezzette olur. Bitkinin içeriğinde güçlü antioksidan etkiye sebep olan flavonoidler bulunur. Ayrıca evlerin içinde süs bitkisi olarak ta yetiştirilmektedir. Bitkinin yapraklarından yapılan çayı, özellikle kullananlara kalp sağlığını korumak için tavsiye edilmektedir. Şifayı doğada aramak isteyenler için alıç önemli bir yardımcıdır.alıç

Alıç bitkisinin faydaları nedir?

  • Alıç kalp kaslarını güçlendirici ve eklem kireçlenmelerini önleyici etkiye sahiptir
  • İçeriğindeki C vitamini sayesinde, kalp sağlığının ele edilmesinde ve damar tıkanıklığı için faydalı olur
  • Kalbe kan taşıyan damarları genişletici etkisi sayesinde, kalbin kanı daha rahat pompalamasını sağlar ve vücuttaki dolaşımın düzene girmesinde etkili olur
  • Midenin kuvvetlendirmesinde ve göğüs ağrılarını dindirilmesinde etkili olur. Bunun yanında şiddetli kusmanın engellenmesini sağlar.
  • Kalp atışlarının düzenlenmesini sağlar, çarpıntıyı giderir ve kalp krizinin önlenmesine yardımcı olur
  • Yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlar.
  • Spazm giderici etkileri vardır
  • Bağırsakların çalışmasını düzenleyerek, ishalin kesilmesine yardımcı olur.
  • Uykusuzluk sorunu çekenlere tavsiye edilen bir bitkidir.
  • Sakinleştirici etkisi olması yüzünden, sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler içerir.

Alıç bitkisinin kullanımı kalp ritim bozuklukları, sinirsel kaynaklı kalp çarpıntıları, ağır enfeksiyonlar, kalp yetmezliği, damar sertliği,  kalp kaslarının zafiyeti için oldukça etkili bir bitkidir. Bitki düzenli olarak kullanıldığı takdirde, gerekli faydayı sağlanır. Faydalarını tam olarak görmek için en az 4-8 hafta kadar kullanılması gerekir. Alıç bitkisi vücutta olan sıvı birikimlerini de, önleyici bir etkiye sahiptir. Vücutta idrar sökücü ve kabızlık etkisi gösteren bir etkiye sahiptir. Vücutta birikim yapmadığı için, alışkanlığa sebep olmadığı için, uzun süre kullanılmasında bir sakınca yoktur. En az 3 hafta kadar kullanımdan sonra, kalp ve damar yapısındaki faydaları görülebilir. Kalbe daha fazla kan ve oksijen gitmesine sebep olur.

Alıç nasıl kullanılır?

Alıç hem yaprakları, hem de meyveleriyle faydalı etkileri olan bir bitkidir. Yaprakları kurutulup çay olarak tüketilmektedir. Meyveleri ise taze olarak tüketilebilir. Fakat bitkinin kurutulmuş yaprakları daha faydalı olur. Özellikle yapraklarının sallama çay olarak içilmesi tavsiye edilmektedir. Meyvelerini çayını lezzetlendirmek için kullanabilirsiniz. Kuru yaprakları kıyarak, sıcak suyun içinde demleyin. 10 dakika kadar demlenmesinin ardından, günde 2-3 bardak aç karnına ya da öğün aralarında içebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın