Alçıya alınan ayaklar nasıl korunmalı?

Alçıya alınmış olan ayak alçıdan çıkarıldığında, alçıya alınmadan önceki ayağınızın yapısı gibi çıkmaz. Ayakta şişlik, yer yer morluklar oluşmuş, derisi sertleşmiş, kıl kökleri kızarmış ve kaslar sorunlu bir şekilde alçıdan çıkabilir. Ayağın topuk kısmında ödem meydana gelebilir, kaşıntılar artabilir. Bu etkilerin azaltılması için alçıda bulunan ayağa özen gösterilmesi gerekir. Alçıdan sonra ayağın sağlıklı olması, alçının içinde alınan önlemlerin ve tedbirlerin uygulanmasıyla bağlantılıdır. Alçının çıkarılması ayaktaki kırık kemiğin kaynamasına bağlıdır. Ayak bileği fazla oynar bir eklem olduğundan, uzun süre alçının içinde kalması gerekebilir. İleri yaşlarda olan kişilerde alçıda kalma süreci daha uzun tutulur.

Alçı uygulaması yapılan ayakta nelere dikkat edilmesi gerekir?

alçılı ayak

Ayağa alçı yapılırsa, oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi için ayağın düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Ayakta saat başı olan renk değişimi, hareket durumu ve hassasiyet izlenmelidir. Ayak parmakları pembe renkli ve ısısı ılık olmalıdır. Parmaklarda renk bozukluğunun olması, burada kanın azalmasına bir işaret kabul edilebilir. Şişme olursa alçılı yer yükseltilmeli, gerektiği takdirde alçı kesilerek açılmalıdır. Ağrılar olduğunda bunun şişmeden dolayı ya da kas içerisinde kanama olduğundan dolayı olduğu düşünülebilir. Hareketlerde zorlanma oluyorsa, bu durum sinir harabiyetini olduğunu gösterir.

Alçıdan sonra ayakta gelişebilecek komplikasyonlar nedir?

Alçı sonrasında gelişebilecek önemli komplikasyonlar arasında basınç yaraları yer alır. Ayak bileğine yakında olan kemik çıkıntıları, topuk gibi bölgelerde oldukça sık oluşan basınç yaraları 2-3 saat içinde hızla gelişebilir. Ağrı ve yanma basınç yaralarının ilk belirtiler arasındadır. Alçı sırasında kaşınma amacıyla içeriye sokulan yabancı cisimler alçıda bozulma yapıp, ayak yaralarının oluşumuna katkı sağlar. Bu davranışın yapılması halinde ayaktaki alçının 24 saat içinde kontrol edilip, gerektiği takdirde alçının değiştirilmesi gerekir. Alçı fazla sıkışık yapılırsa ya da alçının içinde ayakta su toplama ve kanama devam ederse, bu takdirde dolaşım bozukluğu oluşur. Kan toplanması, his bozukluğu, şişlik ve kangren oluşumu meydana gelebilir. Bu etkiler sonrasında ağır sakatlıklara sebep olabilir. Bu yüzden 24 saat içinde dikkat edilmezse, geri dönüşü olmayan sorunlar meydana gelebilir. Alçı uygulaması yapıldıktan sonra, ilk 24 saat içinde kontrol edilmesinin bu açıdan önemi büyüktür. Uyuşukluk ve ağrı oluşması dolaşım bozukluğunun bir göstergesidir. Kanın pompalanmasıyla alakalı sorunların oluşması halinde emboli gelişimi yaşanabilir. Baldır kemiğini içine alacak şekilde yapılan alçıda hata veya komplikasyon gelişimi olursa, bölgede sinir hasarı olursa, bunlar düşük ayak adında sinir hastalığına neden olabilir. Düşük ayak oluşması durumunda ayağın bilekten yukarı bölümü yürüme sırasında kontrol edilemez. Ayağın alçıya alınması ayağa bağlı olan diğer organların işlevlerini yerine getirmesine engel olabilir.

Alçıdan çıkan ayak nasıl korunmalıdır?

Ayak bileğinde ve ayağın diğer eklemlerinde oluşan kırıklar sebebiyle yapılan alçı sonrasında, ayağın hemen aktif olarak kullanılmasını ve zorlayıcı hareketler yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Alçıdan sonra koruma amacıyla geçici olarak ayağa bandaj uygulaması yapılması gerekir. Kasları pasif hareketler yaparak ısıttıktan sonra, aktif hale geçirilmesi önerilir. Yürüme eylemi önceleri yorucu olmadan başlatılmalıdır. En az bir ay süreyle alçının içinde kalmış olan ayağın pasif hareketler yaptırılıp, normal düzenine hazırlanması gerekir. Bunları yaparsanız, alçı sonrasında ayaklarınız yine sağlığına kavuşur.

Bir Cevap Yazın