Aktif 3D nedir?

aktif 3d

Aktif 3D teknolojisi, ilk olarak 2010 yılında 3D televizyonlarda kullanılmaya başlandığında dünya pazarında bu teknoloji büyük bir mihenk taşı olmuştur. Yeni bir televizyon almayı düşünenler için aktif 3D TV teknolojisinin ne olduğunu, nasıl bir şekilde çalıştığını öğrenmek ve bu 3D TV teknolojisinin ne gibi şeyler verdiğini göstermek için çalışacağız.

3D teknolojisi, görüntüleri 3 boyutlu bir biçimde tv ekranında görüntüleme özelliğine sahip standart bir şekilde üretilen HDTV üzerinde bulunan bir özelliktir. Son zamanlarda 3D görüntü teknolojisine  sahip filmler ve programlar yapılmaya başlamış ve devam edilmektedir.

Bu sistemin nasıl çalıştığını izah etmeye çalışırsak, ilk olarak aktif 3D olarak kullanılan kapatıcılı gözlük lensler arasında tv den gelen görüntüler geçişler yapar. Bu geçişler önce sol göz, daha sonra sağ göz, sonra da sol göz engellenerek görüntünün üç boyutlu gösterilmesi sağlanır ve bu şekilde görüntülerin gösterilmesi devam etmektedir.  Ilk bakışta farklı bir biçimde gelen görüntüler gözleri bozabilir gibi bir düşünce insanda oluşabilir. Fakat

bu görüntüler, gözlüklerde bulunan sağ ve sol değişimleri tv ile eşzamanlı olarak gerçekleşmektedir. Bu söylediğiniz hadise o kadar hızlı bir şekilde meydana gelir ki, insan beyni her iki açıdan gelen görüntüleri aynı şekilde algılar ve tek parça olarak görür. Sanki gerçek hayatta yaşadığımız ve gördüğümüz hareketli ve hareketsiz cisimleri aynı şekilde tv de gerçekmiş gibi 3D algısı insanda oluşur.

Evine televizyon almayı düşünenler için toplumda yaygın en çok olan ve bu sahada uzman olan kişilerin görüşlerine göre aktif 3d teknolojisi tavsiye edilmektedir. Aktif 3D teknolojisi  insana her iki gözüne de aynı anda 1080p çözünürlük kalitesinde  olan HD deneyimi sunmaktadır. Bu da sizin izlediğiniz filmi yada programı daha keyifle izleme olanağı sunmaktadır.

Bir Cevap Yazın