AKP nasıl kuruldu?

Adalet ve Kalkınma Partisi ya da kısa adıyla AKP 2001 yılında Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulmuş ve ülkenin tarihine damgasını vurmuş bir partidir. Kurucu genel başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasından sonra genel başkanlığa Ahmet Davutoğlu getirilmiştir.
Adalet_ve_Kalkınma_Partisi-logo
Parti kurucu genel başkan Erdoğan tarafından muhafazakâr demokrat parti oalrak tanımlanmıştır. Kurucu ekibin önemli isimlerinden bir bölümü, eski Fazilet Partisine yakın ya da Fazilet Partisi kadrosunun önde gelen isimleri olup bu partinin kapatılmasından sonra devamı olarak kurulmuş olan Saadet Partisine katılmayan kişilerdir.

Partinin kuruluş fikrinin ne zaman atıldığı konusunda çeşitli kaynaklarda birbirinden farklı bilgiler bulunmaktadır.

Fazilet partisini önemli isimlerinden biri olan Şevket Kazan , AKP’nin 28 Şubat ürünü olduğunu iddia etmektedir. ABD elçisine Bakan Warren Cristopher imzasıyla 1996 yılında gelen o kriptoda Erbakan’ın İslam dünyasına yönelmesi endişe verici olarak belirtilmiştir. Bundan dolayı AKP’nin temeli 20 Temmuz 1996 tarihinde Washington Enstitüsü’nde düzenlenmiş olan bir panelde atılmış şeklinde beyanlarda bulunmuştur. Yine Oğuzhan Asiltürk de Kazan ile aynı beyanatları vermiştir.

Necmettin Erbakan ölümünden önce açıkladığı bir belgeyle 28 Şubat most-modern darbesinin dış bağlantılı olduğunu ispat etmiştir. Dönemin ABD Dış İşleri Bakanı Warren Cristopher imzalı kripto Atina, Beyrut, Moskava Büyükelçiliklerine, bir çok misyon şefliklerine ve ABD Ankara Büyük Elçiliğine gönderildiğini belgelemiştir.
Refah-Yol hükümetinin Kültür Bakanı ve Milli Türk Talebe Birliği eski başkanı İsmail Kahraman için Bağlarbaşı Kültür Mekezi’nde vefa gecesi düzenlenmiştir. Geceye birçok siyasetçi, STK temsilcisi ve yönetici ve vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği, “Gençlikte Köprübaşı: İsmail Kahraman” adı verilen programda, Kahraman için hazırlanan belgesel de İsmail Kahraman, AK Parti’nin kuruluş aşamasına ilişkin hiç bilinmeyen bir hikâyeyi de anlatmıştır. AK Parti’nin 2001 yılında Ankara Oran’daki evinde yapılan toplantılardan sonra kurulduğunu belirten İsmail Karaman çalışmalara, Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdüllatif Şener, Abdülkadir Aksu, Abdullah Gül ve kendisi olmak üzere yedi kişi ismin katıldığını ifade etmiştir. Tayyip Erdoğan aklında başka bir isim olduğu söylemiştir. Refah partisinin kapatılmasından sonra bu ismi Erbakana’da önerdiğini ancak EWrbakan2ın bu ismi kabul etmediğini açıklamıştır.

Partinin amblemi turuncu ve siyah renklerden oluşan ampul olarak seçilmiştir.
16 Ocak 1998 tarihinde irticai faaliyetlerden dolayı Refah Partisi’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasıyla Milli Görüşçüler Fazilet Partisi’ni kurdular. Ancak yenilikçi kanat adı verilen bir grup değişmeyen politikalar ve değişmeyen yaşlı lider kadro nedeniyle Abdullah Gül liderliğinde bir araya gelmişlerdir.Yenilikçiler, Fazilet Partisi kongresinde gelenekçiler ile başkanlık yarışına girdi. 14 Mayıs 2000 tarihinde düzenlenmiş olan kongreyi çok az farkla kaybeden yenilikçiler partide toplum tabanlı bir siyaset yapılamayacağını iddia ederek hapisten yeni çıkmış olan Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarına katılması ile yeni bir parti çalışmalarına başladılar.

14 Ağustos 2001 tarihinde kurulmuş olan Ak partinin kuruculardan Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, İdris Naim Şahin,Binali Yıldırım ve Bülent Arınç partinin önemli isimleridir. Bünyesinde tarihe karışmış ve karışmakta olan diğer partilerden bir çok önemli ismi toplamışlardır.

15 aylık genç bir parti olarak 3 Kasım 2002 tarihindeki genel seçimlerde en yüksek oy oranını alarak (geçerli oyların %34,63’ü) Abdullah Gül başkanlığında 58. Cumhuriyet Hükümeti’ni kurdular. Siyaset yasağından dolayı TBMM’de yer alamayan genel başkan Erdoğan’ın bu yasağı, Cumhuriyet Halk Partisinin de desteklemiş olduğu bir anayasa değişikliği ile kaldırılmış ve Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart 2003 tarihinde Siirt’te yapılan yenileme seçimlerinde milletvekili olarak meclise girmiştir. Abdullah Gül başkanlığındaki kabinenin istifasından sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer hükümeti kurma görevini Erdoğan’a vermiş, Recep Tayyip Erdoğan 15 Mart 2003 tarihinde 59. Cumhuriyet hükümeti kurmuştur.

Bir Cevap Yazın