Akıllı telefonlarda otomatik güncelleme nasıl kapatılır?

Akıllı telefonlar hayatımızın her alanında giderek daha hızlı yer almakta ve vazgeçilmez bir araç haline gelmekte. Ancak getirdikleri kolaylığın yanında, akıllı telefonlar belirli güvenlik zafiyetleri ya da mali sorunları da beraberinde getirmekte. Bunların başında otomatik güncellemeler yer alıyor.

Eğer iPhone ya da iPad’de iOS 7 kullanıyorsanız artık uygulamalarınızın güncelleme yapması için komut vermenize gerek yok. iOS sizin yerinize eski uygulamaları belirleyip güncelliyor. Ancak bazı kullanıcılar uygulamalarının otomatik güncellemesinden rahatsız olabilir. Nitekim her uygulamanın en güncel versiyonu, yazılımcı firma tarafından hataları düzeltme amacıyla getirilmez. Güncellenen uygulamalarda çökme sorunları ya da bazı kod hataları yer alabilir. Bu noktada bazı kullanıcılar kendi inisiyatiflerini kullanmak ister. Aynı zamanda eğer bir Wi-Fi noktasına bağlı değilken hücresel hattınızı kullanıyorsanız, yüzlerce megabyte boyutunda güncellemeler cep yakabilir. Bunu engellemek ise basit. İşte iOS cihazlarda otomatik güncelleme nasıl kapatılır?

Telefonunuzun “Ayarlar” bölümünü seçin. “iTunes ve AppStore Ayarları” kısmına tıklayarak, “Otomatik İndirmeler” bölümünden Güncellemeler’in karşısındaki oku kaydırın. Eğer simge yeşildeyken gri tarafa çektiyseniz otomatik güncelleme özelliğini kapattınız demektir. Kullanıcıların bir diğer sorunu, telefon operatörleri tarafından sağlanan hücresel veri kullanımı sırasında gelen otomatik güncellemelerdir. Bu da yüksek boyuttaki güncellemelerin gelmesi durumunda hem internet hızınızı düşürür, hem de operatörünüz tarafından sağlanan internet kotasını azaltır. Bu özelliği kapatmak için de yine “iTunes ve AppStore Ayarları” bölümünden “Hücresel Ağı Kullan” seçeneğini kapalı duruma getirin.

otomatikguncelleme
iPad’de otomatik güncellemeyi kapatma.

Peki, Android işletim sistemli akıllı telefonlarda bu otomatik güncellemelerin olası zararları nelerdir? Öncelikle Android uygulamaları açık kaynak kodlu olduğu için, güncellediğiniz sürüme kötü niyetli bilgisayarı korsanları birtakım kodlar yerleştirmiş olabilir. Eğer güncellemesi yapılan uygulamanın üretici firması güvenilir değilse, programa kötücül amaçlı (malware) ya da casus (spyware) yazılımlar eklenmiş olabilir. Otomatik güncellemenin size verebileceği diğer bir zarar da bilgi güvenliği hususunda olabilir. Android, gelen her güncellemede kullanıcısına “Gizlilik İlkeleri” hakkında sorular sormaktadır. Facebook ya da twitter gibi sosyal medya hesaplarınıza erişmesini istemediğiniz bir uygulama da, eğer otomatik güncelleme ile geldiyse o zaman Android bu ayarları sizin yerinize onaylar. Bunu nasıl yapacağını birlikte öğrenelim.

Telefonunuzda “Google Play Store” uygulamasını açın. Telefonunuzun ön kısmında bulunan menü tuşuna basın ve “Ayarlar” bölmesini seçin. Bu bölümde “Uygulamaları otomatik güncelle” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza üç seçenek çıkacak. Eğer otomatik uygulamaları kapatmak istiyorsanız en üstteki seçenek olan “Uygulamaları Otomatik Güncelleme”yi seçebilirsiniz. Aynı zamanda Android size otomatik güncellenmesini istemediğiniz uygulamaları tek tek de seçebilme özgürlüğü tanımakta. Google Play Store anasayfasındayken sol üst köşeden profilinizi seçip, “Uygulamalarım” sekmesinden, istediğiniz uygulamanın üzerine gelin. Uygulama sayfasını gördüğünüz zaman tekrar menü tuşuna basın. “Otomatik güncelle” butonu eğer güncelleme açıksa tek tıklama yaptığınızda kapanır. Kapalı olan otomatik güncellemeyi aynı menüden tek tıkla geri açabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın