Akasya reçeli nasıl yapılır?

akasyaAkasya reçeli farklı lezzetiyle sizlerin de sofralarını şenlendirebilir. Günümüzde hemen her türlü besinden reçel yapılmaktadır. Artık insanlar farklı lezzetleri, farklı aromaları tatmak istiyor. Beslenmede her zaman aynı şeyleri tüketmek yerine, aslında bu gerçekten iyi bir fikirdir. Akasya işte bunlardan birisidir. Baharın gelmesiyle birlikte dalından toplanmış mis gibi kokan akasya çiçekleri sayesinde güzel bir reçel yapabilirsiniz. Biz reçel yapımında akasya çiçeğinin yanında limon kullanarak ortaya daha farklı bir lezzet çıkarmaya çalıştık. Dilerseniz sizlerde yanında elma ve armut gibi meyveleri de kullanarak, damak tadınıza uygun lezzetler yaratabilirsiniz. Ancak limonla beraber hazırlanan akasya çiçekleri oldukça iyi uyum sağlıyor. Dilerseniz bu lezzetli akasya reçelini beraber hazırlamaya başlayalım.

Akasya reçeli için gerekli olan malzemeler

  • 1 küçük tepsi akasya çiçeği
  • 4 su bardağı su
  • 5 su bardağı toz şeker
  • 4 adet kalın kabuklu limon
  • 1 adet limon suyu

Akasya reçeli yapılışı

İlk önce akasya çiçeklerini bol suyun içerisinde güzelce yıkayın. Daha sonra suyun içine koyduğunuz akasya çiçeklerini 1 saat kadar suda bekletin. Bu yaptığınız sayesinde çiçeklerdeki tozlar gayet güzel bir şekilde arınmış olacak. Daha sonra suyun içerisinden aldığınız akasya çiçeklerini kuruması için bir kevgirin içerisine koyun. Bu arada akasyaların fazla zedelenmemesine özen göstermelisiniz.

Bu sırada sizde limonların kabuklarını rendenin en küçük kısmıyla rendeleyin. Sonra limon rendesini biraz toz şekerle karıştırıp kavanoza koyun. Bu yaptığımızı reçelin içinde kullanmayacağız. Fakat bunları atmıyoruz ve sonra tatlılarda kullanmak üzere buzdolabına koyuyoruz. Rendelenen limonları suyun içinde güzelce yıkayın. Limonların kabuklarını tıpkı portakal soyarmış gibi kesin. Kabukları suyun içerisinde 20 dakika kadar haşlayın. Limonların içini yine başka yerde değerlendirme şansınız var. Bunu reçeli içinde yine kullanmıyoruz. Suda haşlanmakta olan kabuklar yumuşadıktan sonra, kendi ekseninde kıvrılarak, kürdanla tutturulur. Arzu ederseniz bunları ipe dizebilirsiniz.

Şimdi akasya reçeli için şurubunu hazırlamalıyız. Tencerenin içerisine su ve toz şekeri koyun. Bunu ocağın üstünde kaynatmaya başlayın. Kaynarken içerisine kürdana batırdığınız limon kabuklarını da ilave edin. 10 dakika bu şekilde kaynatıp, içerisine akasya çiçeklerini koyun. Bu durumda 20-25 dakika kaynattığınız reçelin içine limon suyunu ilave edin. 5 dakika kadar kaynatarak, ocağın altını kapatabilirsiniz. Akasya reçelini bir tepsiye dökün ve üstünü tülbentle örtün. Reçeli 3-4 gün gündüzleri güneşte tutun. Daha sonra istediğiniz gibi reçel kıvamını alır. Kavanozlara koyup, serin ve kuru bir yerde akasya reçelini saklayın. Kahvaltılarınızda sizlere eşlik edecek güzel bir reçel hazırladınız.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın