Agar nedir?

Su yosunlarının işlenmesiyle elde edilen bir tür jelatin olan agar, Malezya ve Singapur’un konuşma dili Malaycada “jel” manasına gelen agar agar tabiriyle de anılmaktadır. Mikro kimya için oldukça önemli bir madde olan agar, dünyanın dört bir yanında üniversite, enstitü, bağımsız araştırma laboratuvarları, özel sağlık kurum ve kuruluşları tarafından yapılan bilimsel araştırmalarda kullanılmaktadır. Modern teknoloji ile uygulama sahası gelişen elektrokimya alanında da yapılan araştırmalarda da kullanılan agar maddesi, Petri kapları aracılığı ile mikro dünyanın incelenmesini sağlar. Dişçilik ve diş protezlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda kullanılan agar, ayrıca gıda sanayisi için de oldukça önemli bir hammadde haline gelmiştir.

Günümüzün modern kent yaşamının giderek daha da hızlanan yaşamında insanoğlunun yemek alışkanlıkları dahi hıza endeksli hale gelmiş ve bu da hazır yemek ya da hızlı hazırlanan yemek kültürünün benimsenmesine neden olmuştur. Dünya genelinde milyonlarca insanın tükettiği hazır çorbalardan dondurmalara, dondurulmuş ürünlerden jöleli tatlılara birçok gıda üründe agar maddesi kullanılmaktadır. Uzakdoğu yemek kültürüne has bazı geleneksel yiyeceklerin yapımında da kullanılan agar, Mizuyokan gibi Japon mutfağının dünya çapında tanınmış tariflerinin en önemli besin maddelerinden biridir.

Gıda sektöründe “kıvam arttırıcı” olarak kullanılan agar maddesi, kıvamı koyulaştırılmak istenen ve böylece daha yoğun bir lezzet elde edilmesi sağlanan yüzlerce farklı yiyecekte kullanılmaktadır. Bilim insanlarının Latince Gelidiacae, Rhodophyceae ve Sphaerococcaceae olarak isimlendirdiği kırmızı deniz yosunu türlerinin işlenmesiyle elde edilen bir öz olan agar, E406 Gıda Kodu ile gösterilmektedir. Günümüzde gıda sektörü için oldukça değerli bir hammadde olan jelatinin alternatifi olarak da kullanılabilen agar, jelatin hayvansal kaynaklı bir ürün olduğundan vejetaryen beslenenler için bitkisel kaynaklı bir ürün olarak tercih sebebidir. Dünyanın birçok farklı bölgesinde “Vegan” beslenen insanların özellikle jelatin yerine agar kullanılan ürünleri tercih etmesi, bu gıda hammaddesine olan talebin de artmasına neden olmuştur.

Bazı tıp çevreleri agarın bitkisel kaynaklı olduğu için daha sağlıklı bir kıvam arttırıcı olduğuna dair görüşler belirtmektedir. Gıda sektöründe “oldukça geniş bir alanda” kullanılan jelatinin alternatifi olan agar, jelatinin kullanıldığı her üründe kullanılabilmekte ve jelatin kullanımı ile alınan verimi sağlamaktadır. Üretim maliyetlerinin daha da düşürülmesi için kurulan suni tesislerde kırmızı deniz yosunu yetiştirilmesine ve bu yosunlardan agar elde edilmesine dair projeler bulunmakta ve bu şekilde agar maliyetlerinin daha da düşürülmesi hedeflenmektedir.

Bir Cevap Yazın