Adli sicil kaydı nasıl alınır?

Gelişen teknoloji sayesinde ülkemizde adli sicil kaydı artık internet üzerinden sorgulanabiliyor. Her geçen gün daha da fazla insanın kullandığı “E-Devlet” sistemi sayesinde internet erişimi olan her cihazdan adli sicil kaydı yani sabıka kaydı sorgulaması yapılabilse de, yine de kurum ve kuruluşlara verilmek üzere resmi nitelik taşıyan belgelere de ihtiyaç duyulmaktadır. Cumhuriyet Savcılıkları, asliye mahkemeleri olmayan bölgelerde kaymakamlıklar, Adli Sicil ve İstatistik Müdürlüğü ve yurtdışı başvurularda konsolosluklar resmi belge niteliği taşıyan adli sicil kaydı alınabilecek mercilerdir. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü yalnızca “merkezi adli sicil” belgesi başvurularını değerlendirmektedir.

Adli sicil kaydı için yapılan başvurularda kişinin hangi amaçla sabıka kaydına ihtiyaç duyduğunu belirtmesi gerekir. Kişi bir iş başvurusu yaptıysa ve ilgili kurum ya da kuruluş kişiden sabıka kaydı istiyorsa, yapılan başvuruda kişi adli sicil kaydını bu kurum ya da kuruluşa vermek üzere istediği belirtir. Ayrıca kişinin tüm kimlik bilgilerini eksiksiz bir şekilde ibraz etmesi de gerekmektedir. Kişiden istenilen tüm kimlik doğruluğunun ispat edilememesi halinde adli sicil kaydı belgesi verilmeyecektir. Dilekçe ile yapılan bir başvuru olduğu için kişinin adli sicil kaydı almak için sunduğu dilekçeyi muhakkak kendisinin imzalaması gerekir.

Kişinin adli sicil kaydı için resmi mercilere yapacağı başvurularda kimlik bilgilerinin doğrulanması için nüfuz cüzdanı, pasaport, ehliyet ya da kimliğini gösteren resmi nitelikli bir belge sunması gerekir. Adli sicil kaydı için yapılan başvurular kişinin bizzat kendisi tarafından yapılmalıdır ancak özel yetki içeren bir vekalet ibraz edilmesi halinde de vekil kişiye sabıka kaydı verilmektedir. Özel yetki içeren herhangi bir vekalet olmadan bir başka kişi için sabıka kaydı yani adli sicil belgesi alınması “mümkün değildir”. Bu durum yasa hükümlerince açık bir şekilde belirtildiğinden, birinci dereceden akraba dahi olunsa kişi herhangi bir vekalet olmadan akrabası için sabıka kaydı almaz.

İnternet üzerinden E-Devlet sisteminin kullanılması ile adli sicil kaydına dair “Bilgi Edinme Hakkı Kanunu” gereğinde bilgi istenmektedir. Resmi evrak niteliği taşıyan adli sicil kaydı belgesi alınabilmesi için kişinin bizzat ya da yukarıda belirtildiği üzere özel yetki içeren vekalet aracılığı ile başvuru yapılması gerekliliği,  görüşülen kanun kapsamıyla değiştirilerek internet üzerinden sicil kaydı evrağı alınabilmesinin önü açılacaktır. 18 yaşını doldurmamış kişilerin anne ve babaları başvuruda bulunabilir ve çocukları için adli sicil kaydı belgesi alabilmektedir.

4 thoughts on “Adli sicil kaydı nasıl alınır?

 • 27 Mart 2015 tarihinde, saat 23:02
  Permalink

  Merhabalar yabancılar vıze randevusunda destekleyıcının adlı sıcıl kaydı ıstenıyor.nasıl yapılır ve destekleyıcı benım kocam olabılırmı? Cunkı turkıyede evlıym … Hangımızın adlı sıcıl kaydımız lazım oluyor? Yardımcı olsanız sevınırdım. Saygılarımla…

  Yanıtla
 • 01 Mayıs 2014 tarihinde, saat 23:44
  Permalink

  ya tamam herşey guzelde tc numarasından bunun cıkması gerekıyo nıye ptt ye para verıpte şifre alıcam sonra sorgulıycam nıye bunu tc numarasıyla yapmıyolar anlamıyorum

  Yanıtla
 • 27 Kasım 2013 tarihinde, saat 14:17
  Permalink

  e-devletten adli sicil kaydı alınıyor arkadaşlar ancak 18 yaş altı için alım yapılamıyor sadece

  Yanıtla
 • 29 Mayıs 2013 tarihinde, saat 16:50
  Permalink

  maalesef bir sistem daha fos çıktı.tvlerde bir yaygaradır yapıldı savcılık kağıdı artıkinternetten veriliyor diye ama aslı yok astarı yok..işte bende o yayımlara kandım nasılsa internetten alınıyor dedim ama olmadı..oda yalanmış..gene 1 günüm heba oldu..milletle dalga geçilmesinden ne zaman vaz geçecekler..yalanhabere ne zaman ceza verileceğini çok ama çok merak ediyorum..saygılarımla..

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: