Aceleci olmanın zararları nedir?

aceleAceleci davranmak ve telaşa kapılmak, bir konuyu yeteri kadar anlamadan ve konuya yeteri kadar odaklanmadan doğru bildiği gibi düşünmeden hareket etmektir. Bu sorun genellikle kişilerin kafalarının başka şeylerle meşgul olmasından dolayı oluşur. Bir yandan televizyon izlemek, bir taraftan ders çalışmaya çalışmak, bir öğrenciyi ne kadar başarılı yaparsa aceleci olmak bu derece doğrudur. Devamlı şekilde aceleci tavırlar sergileme, telaşlı olma ilk başlarda fazla önemsenmese bile zaman içinde bazı sorunların hayatımıza girmesine sebep olur. Bu etkiler giderek kişide yorgunluğa, kilo kaybına, strese ve cinsel sorunlara neden olarak, olumsuz durumların oluşmasına neden olur. Aceleci tavrınıza bir çözüm bulmanız, işlerinizi daha yavaş hallederek çözmeniz halinde yaşamınıza bazı hastalıkların bile girmesine engel olursunuz. Bu yüzden daha uzun bir ömre sahip olabilirsiniz.

Acelecilik insanları nasıl etkilemektedir?

Enerji azlığı: Kişinin günlük yaşamı içinde her zaman hızlı bir tempoda yaşaması, sağlıksız nefes alıp vermesine, kesik kesik solunuma, vücudun ve beynin ihtiyaç duyduğu oksijenin yeteri kadar alamamasına neden olur. Bu durumda kişiler halsizlik çeker, sinirli ve gergin bir hale gelmesine neden olur. Temponuzu biraz yavaşlatmanız sizlere daha fazla enerji kazandırmaya yetecektir.

Kilo almak: Aceleci davranan kişilerin bir sorunu da, hızlı yemek yediklerinden dolayı fazla kilo almaktır. İnsanlarda beynin doyma sinyalinin alması için 20 dakika geçmesi gerekir. Aceleci davranarak, tabaklarda olan yemekleri kısa zamanda bitirmeniz halinde, beyninize yeteri kadar süre tanımamış olursunuz. Bu yüzden yemekte daha fazla kalori alarak kilo alırsınız. Televizyon seyrederken bir yandan yemek yemeye çalışmak ya da bilgisayar gibi şeylerle uğraşmak gibi iki işi bir arada yapmaya çalışıyorsanız aceleci insanların yaptıklarını sizde yapıyorsunuz. Ağır bir şekilde yemeye devam ederseniz, daha az yemek yiyerek doyduğunuzu fark edip, günlük kalori miktarınızı düşüreceksiniz. Böylece aldığınız ya da alacağınız fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız.

Çocuklarla iletişim kuramamak: Aceleci hareket eden bir annenin çocuğunu daha yakından tanıma fırsatı da kalmaz. Bütün gün telaş içinde evin toplanmasıyla ilgilenen bir anne, çocuğuyla yeterince iletişim kuramaz. Hareketlerinizi yavaşlatarak, ayıracağınız belli sürelerde çocuğunuzla ilgilenmeniz, onlarla oyun oynayacak kadar yakın olmanız kısaca onların yaşamına dâhil olmanız gerekmektedir. Acelecilik sadece evinizin içinde panik havası estirmenize yardımcı olabilir. Oysa çocuğunuza daha iyi bir anne olmanız sizin elinizdedir.

İşyerinde verimin düşmesi: Çalışan kişilerin çalışma ortamında aceleci davranmaları, çok sayıda işi bir anda yapmak istemesi, kişilerin hem yaratıcılığına, hem de üreticiliğine olumsuz etkiler yapar. İş yaşamında daha verimli olmak isteyenler, bu aceleci tavırlarını bir kenara bırakmalıdır. Bitirmeleri gerekli olan işlere öncelik verip, bunları sıraya koyarak yapmalı, her işe ayrı bir şekilde odaklanmaları ve bunları başarıyla tamamlamaları gerekir.

Cinsel yaşamda azalma: Aceleci davranma sizin yaşam felsefeniz haline gelirse, vücudunuzda stres hormonları artmaya başlar. Stres hormonları vücutta dopamin gibi kimyasal maddelerin salgılanmasına engel olur. Bu etkiler kişinin cinsel yaşamını daha sönük bir hale getirir. Günlük yaşamını uyuyarak geçirecektir. Bu yüzden hareketlerinizde yavaşlamaya gitmelisiniz. İletişim halinde olduğunuz partnerlerinize daha fazla zaman ayırmalısınız. Bu sayede ilişkilerinizin mükemmel olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın