1 Mayıs işçi bayramı nedir?

1 mayis isci bayramiDünya çapında kabul edilmiş bir uygulama olarak 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, her yıl 1 Mayıs gününde, tüm dünyadaki işçilerin, emekçilerin dayanışma günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde de aynı tarih, 1 Mayıs işçi bayramı olarak kutlanmaktadır. Son dönemde yapılan bir değişiklik ile bu tarih aynı zamanda resmi tatil olarak ilan edilmiştir.

1 Mayıs tarihinin nedeni konusunda yapılmış en geçerli tespit, Avustralya’nın Melbourne şehrrinde 1856 yılında taş işçilerince günde sekiz saati aşmayan bir çalışma temposunun yasal bir hak olarak kendilerine verilmesini talep ettikleri yürüyüş şeklindeki protestodur.

1 Mayıs 1886 tarihinde ise Amerika’da, Amerika İşçi Sendikasyonları Federasyonunun önderliğinde, o dönemde geçerli olan haftada 6 gün, günde 12 saat şeklindeki yoğun çalışma temposunun günde sekiz saat olarak değiştirilmesi talebinin iletilmesi adına iş bırakılması eylemi gerçekleştirilmiştir. Bu eylem, 500 bin civarında işçinin destek verdiği, oldukça ses getiren bir eylem olarak tarihe geçmiştir. Bu yoğun kabul gören eylem, 1 günle sınırlı kalmamış 4 Mayıs’taki kanlı Haymarket Olayına kadar devam etmştir. Aynı eyleme destek veren McCormick fabrikasndaki işçilerin direnişini kırmak için grev kırıcı olarak bilinen kişiler işçilerin arasına gönderildiler. Bu durumu protesto etmek adına işçiler grev kırıcıların üstlerine yürüdüler. Bu saldırıyı durdurmak için işçilere ateş açan polis 4 işçinin ölümüne sebebiyet verdi. Onlarca işçi de aynı ateşte yaralanmışlardır. Polisin açtığı ateşi protesto etmek için 4 Mayıs’ta Haymarket Meydanında miting gerçekleştirilmiştir; burada toplanan işçilerin ve durumu kontrol etmek üzere bekleyen polislerin yer aldığı kalabalığa bombalı saldırı gerçekleştirilmiştir. 7 polis ölmüştür. Birçok kişi de yaralanmıştır. Bomba polislerin olduğu alanın hemen önünde patladığı için durumdan işçiler sorumlu tutulmuş birçok işçi asılsız iddialar ile tutuklanmıştır. Bu olay “Kanlı Haymarket Olayı” olarak tarihin kirli sayfalarında yerini almıştır.

Yaşanan tüm bu olaylar 1 Mayıs tarihine temkinli yaklaşılmasına sebebiyet vermiş olsa da  zamanla birçok ülkede 1 Mayıs tarihi işçi ve emekçilerin bayramı olarak yasal kabul görmüştür.

Ülkemizde de 1 Mayıs oldukça inişli çıkış bir seyir izlemiştir. Özellikle 1977 tarihinde Taksim’deki kutlamalarda birçok kişinin polis saldırısı sonucu ölmesi bu kutlamaları illegal bir toplantı olarak algılanmasına sebebiyet vermiştir.

Zaman içinde gelişen hoşgörü ortamı, 1 Mayıs’ın TBMM imzalı bir genelge ile 2009 tarihinde resmi bayram olarak ilan edilmesi ile sonuçlanmıştır.

2 thoughts on “1 Mayıs işçi bayramı nedir?

 • 17 Nisan 2015 tarihinde, saat 22:52
  Permalink

  bir mayıs gösterilerinde eylem yapan terörist olursa ve her türlü zarar verirse,bu zarar gösteriyi düzenleyen sendika,parti,vb lerine tazmin ettirilmeli.sorumluluğu almayan olursa gösteriye izin verilmemeli.Esasen bir mayıs bahar bayramıdır.işçi bayramının bir mayısta kutlanlıması şartmı?Bir mayısta ne kadar çakal varsa törende eyleme girişiyor. işçi bayramının dünya ile birlikte kutlamakta ne fayda var.?.Her zaman marksistler maocular dinsiz ve ateist hainler pravakasyona girişiyor.Bu sebeble gösterileri şehir dışında yaptırılmalı.Eylemciler kan akıtacaksa birbirini yesin dursun.Çakalllık yapanlar kayda alınmalı ve gereği ağır şekilde yapılmalı.Bu sözde bayramda iyi niyet yoktur.Gezi eylemi gibi ve eski bir mayıslar gibi..Özellikle her türlü bayrak kullanılmamalı.Bir mayıs türklerle ilgili olmadığı için türk bayrağı olmasada olur.Zaten TC bayrağını taşıyanda numaradan taşıyor ve polis asker taşlıyor..Eylemciler bu bayramda kuduz gibi gezer sataşır.dikkat etmeli

  Yanıtla
 • 30 Mayıs 2013 tarihinde, saat 23:31
  Permalink

  İŞÇİ BAYRAMI

  İ şçilerin köle muamelesi gördüğü bir ülkede yaşıyoruz
  Ş arkılar hep hüzünlü gün geçtikçe geriliyor batıyoruz
  Ç öpçatan programlarını izleyip ondan medet umuyoruz
  İ şçi insan yerine konulmayınca bizim bayram neyimize

  B atıyı görünce içimiz sızlıyor bizim neyimiz eksik diye
  A rap milletlerine özeniyorlar insanlar kul olsun diye
  Y aradanı bir yana bırakıp insana bu zulüm niye

  R amazanı siz tutarsınız adaletsizlik sizden sorulur
  A yırımı siz yaparsınız vatandaşı yaparsınız bir gavur
  M uharrem Ezberbozan sizin değil vatandaşın yanındadır
  I zdırap çektirmeyin bu millete sizde yok mu onur

  1 Mayıs 2013
  NOT : Bütün işçi kardeşlerimin işçi bayramını kutluyorum. Bu ülkede insanca yaşam koşullarının oluşması en büyük temennim olacaktır….

  YAZAR : MUHARREM DALKIÇ

  BİR ŞAİR MUHARREM EZBERBOZAN ŞİİRİ

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: