Ayva çekirdeğinin faydaları nelerdir?

ayvaOldukça fazla yararı olan ayva çekirdeği, bu yararlı etkileri nedeniyle sağlık sorunları içinde doğal bir ilaçtır. Ayva meyvesi kabuğundan çekirdeklerine kadar ayrı ayrı yararı olan, aynı zamanda düşük kalorili bir meyvedir. Bunun dışında yaprakları ve çiçekleri de şifa kaynağıdır. Ayva çok eski dönemlerden itibaren Romalılar tarafından, tatlıdan parfüme kadar her şeyin içeriğinde kullanılmıştır. Cilt bakımı açısından da ayva çekirdeği cildin şifası olarak bilinmektedir. Ayva çekirdeği yüzde olan akne izleri, lekeler ve sivilceler için antioksidan özelliğiyle cildin dermanı olur. Ayva çekirdeğinin soğuk suyun içinde akşamdan bekletilmesiyle, bunun cilt üzerine sürülmesi durumunda cildi yumuşatacaktır. Kozmetik sanayinde üretilen cilt maskelerinin asıl hammaddesi de meyvelerden oluşur.

Ayva çekirdeğinin faydaları arasında bronşit, öksürük, mide ve bağırsak sorunlarında yumuşatıcı etkisi de bulunmaktadır. Ciğerlerin sağlığı içinde faydalıdır. Ayva yaprağı ve çiçekleri soğuk algınlığı ve mikroplarla ilgili olan sorunlarda da kullanılabilir. Çocuklarda olan ishal sorununu da iyi gelir. Ayva dişlerde olan bakterileri temizlemeye yararlı olur. Ayrıca ağız yaraları ve kokusunu önlemekte etkilidir. Dudak çatlaklarına iyi gelir. Ayva içeriğinde protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C vitamini ve demir, bakır ve potasyum gibi mineraller bulunmaktadır.

Ayva çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Öksürüğe iyi gelir: Ayva çekirdeğinin elma çekirdeğiyle birlikte balla macun yapılarak, suyla kaynatılması ve nöbet şekeriyle tatlandırılıp içilmesi halinde öksürüğü keser. Bunu özellikle doğal olduğundan çocuklar için kullanmanız tavsiye edilir.

Mesane yolu iltihabında: Ayva çekirdeğini kaynatarak nöbet şekeriyle tatlandırılması idrar yollarındaki iltihaba iyi gelmektedir. Bunun aç karnına içilmesi tavsiye edilir.

Çatlaklar için: Ayva çekirdeği ezilerek, aynı oranda suyla karıştırılır. 2-3 saat bekletilerek, daha sonra süzülür ve balla karıştırılarak krem yapılır. Bu el, dudak ve meme çatlaklarına iyi gelmektedir. Özellikle cilt çatlaklarının yeni oluştuğu dönemde yapılırsa, daha faydalı etkisi olur.

Kırışıklıklar için: Ayva çekirdeği çatlaklar için yapılan tarife göre hazırlanarak, ballı krem şeklinde uygulanır ya da sade olarak cilde sürülerek kırışıklıkları giderir.

Yanıklar için: Ayva çekirdeği aynı ölçüdeki suyun içinde bekletilerek süzülür. Daha sonra balla karıştırılarak kremi yapılır. Bu yanıkların üzerine sürülebilir.

Kanamayı kesmek için: Ayva suyu üzüm hoşafıyla birlikte içildiğinde kan yapıcı etki yapar. Ayva üzerinde bulunan tüyler kanayan yere konulduğunda kanamayı keser.

Gastrit için: Ayva çekirdeği suyun içinde kaynatılır. Nöbet şekeriyle tatlandırılarak sürekli içilmeye devam edildiğinde gastrite iyi gelir.

Yatıştırıcı banyo etkisi: Ayva yaprakları kaynatılarak, bu suyla banyo yapılırsa sinirleri yatıştırıcı etki yapar ve sakinleşmeye faydalı olur. Bunu sinirlerinizi yatıştırmak için belirli aralıklarla yapabilirsiniz.

Susuzluk için: Ayva meyvesinin, soğutucu ve kurutucu özelliğiyle hem susuzluğu giderme, hem de serinletme etkisi vardır.

Kalp için: Ayva suyuyla yapılan hoşaf, reçel, marmelat, çekirdeğinin çiğ yenmesi kalp hastalıklarında çok faydalıdır.

Basur için: Ayva çekirdeği aynı oranda suda bekletilerek süzülür ve balla karıştırılarak krem yapılır. Bu basura sürüldüğünde faydalı olur.

Ayva çekirdeği kremi nasıl yapılır?

Ayva çekirdeğiyle pürüzsüz bir cilt yapısı elde etmek için 6-7 adet ayvanın çekirdeğini çıkararak, yarım çay bardağı ılık suyun içinde koyarak, ağzı açık olarak bir gün bekletin. Bu jölemsi kıvama gelince yüz ve boyun bölgenize sürebilirsiniz ve yirmi dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bunu düzenli olarak kullandığınızda, ayva çekirdeği ciltteki siyah noktaları, lekeleri ve sivilceleri temizleyecektir. Bu doğal kremle cildinizin ne kadar sıkılaştığını sizlerde fark edebilirsiniz. Cilt bakımı ve sorunlarının giderilmesi için, bu kremin en az yirmi gün süreyle düzenli olarak kullanılması gerekir.

Bir Cevap Yazın