Zencefilli patates püresi nasıl yapılır?

patatesZencefilli patates püresi lezzetli yiyecekleri sevenler için ideal bir seçim olabilir. Hazırlanması diğer patates püreleri ile aynı şekildedir. Bu tarifimizin diğerlerinden farklı olan yönü içinde kullanacağımız zencefildir. Zencefilin sağlık açısından faydalarını bilmeyen yoktur. Bu tarifle zencefilden gelen şifa tarife geçerek, pürenin besin değerlerini arttırmış olur. Bu püre özellikle kahvaltılarda çok lezzetli bir tercih olacaktır. Izgara et ve sebzelerin yanına da çok yakışacağını söyleyebiliriz. Bunu haşlama sebze tüketmeyi sevenler içinde önerebiliriz. Buzdolabında rahatlıkla saklanabilir. Buzdolabının dışında saklama süresi ise, 4 saat kadardır. Genelde sıcak tüketmenizi ve pişirildiği saatler içinde bitirmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede lezzetinden hiç bir şey kaybetmez. Dilerseniz püremizi hazırlamaya başlayalım.

Zencefilli patates püresi için gerekli malzemeler

 • 5 adet büyük boy patates
 • 10 adet arpacık soğan
 • 2 adet orta boy zencefil
 • 1 su bardağı süt
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı dolusu pul biber
 • 1 çay kaşığı dolusu karabiber

Pürenin sunumu için

 • 2 adet yeşil biber
 • 5 adet çeri domates
 • 5 sap yeşil soğan
 • 1 tutam maydanoz

Zencefilli patates püresi yapımı

Pürenin hazırlanmasına ilk olarak patatesleri yıkamakla başlayın. Bol suyun içinde bunları kullanılmamış bir bulaşık süngeriyle patatesleri ovalayarak iyice temizleyin. Bu işlem bitince patatesleri dörde bölerek, haşlanmaları için derin bir tencerenin içine koyun. Tencereye patatesleri haşlayacak kadar su koyun ve tencereyi ocağın üzerine yerleştirin. Patatesler haşlanırken sizde diğer tarafta arpacık soğanları soyun. Soğanlardan sonra zencefilleri kabuklarından arındırın ve çok küçük küp şeklinde doğrayın. Bu arada arpacık soğanları doğranmayın, bunlar bütün olarak kullanılacak. Yapışmaz özelliği olan ve bütün malzemeyi içine alacak kapasiteye sahip bir tavanın içine tereyağını ve sıvı yağı koyun. Tereyağı eriyince tavaya önce doğramış olduğunuz zencefilleri ilave ederek, bir süre kavurun.

Zencefillerin görünümleri değiştiğinde, içine arpacık soğan ilavesini yapın. Bu malzemeleri iyice kavurun. Kavrulan malzemenin içine sütü koyup bir süre pişirin. Bir süre pişirilen arpacık soğanlarının üstüne çatal ile bastırıp, içinde olan katmanların dışarı çıkmasını sağlayın. Bu sayede pürenin içinde bütün soğanlar değil, görünüm açısından rahatsızlık vermeyen bir sunum yapılmış olur. Bunun ardından tavanın içine tuz, karabiber ve pul biber ilavesini yaparak, tavanın altını kapatın. Diğer tarafta haşlanan patatesleri süzüp kabuklarını soyun. Bu işlem bitince cam bir kasenin ya da kabın içinde patatesleri ezin. Ezerken ezici ya da çatal kullanılabilir. Bunu yaparken mikser kullanmıyoruz. Kullanırsanız püre başarısız bir görünüm alabilir. Buradaki amaç patateslerin tam püre olmadan, diğer malzemelerle uyumlu olmasını sağlamaktır. Ezilen patatesleri tavada olan malzemelere ekleyin ve 2-4 dakika daha pişirin. Bu sayedee bütün malzemeler karışacak ve aynı ısıda olacaktır.

Zencefilli patates püresinin sunumunu yapmak için hazırlık aşamasına geçebilirsiniz. Yeşilbiberleri jülyen doğrayın. Daha sonra çeri domatesleri dörde bölün. Yeşil soğanları da diğer malzemeler gibi uyumlu şekilde kesin ve bu malzemeleri bir tavada az tereyağıyla birlikte mühürleyin. Üstüne az kimyon ekleyebilirsiniz. Servis tabağının içine patates püresini koyup, daha sonra hazırlamış olduğunuz sunum malzemeleriyle arzu edildiği şekilde süsleyin. Bu sayede patates püresi harika sunumu olan bir ara sıcak tabağına dönüşür. Zencefilli patates püresi artık sevdikleriniz için servise hazırdır.
Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın