Tüp bebek tedavisinde sigaranın zararları nelerdir?

tüp bebek ve sigaraTüp bebek tedavisindeki başarının sağlanması için, bazı kuralların uygulanması gerekir. Bu tedavi sırasında tedavinin seyrini değiştirebilecek ve olumsuz etkileyecek önemli unsurların arasında eşlerin sigara alışkanlığı gelir. Çocuk özlemi olan ve uygulanan diğer yardımcı üreme yöntemlerinden sonuç alamamış çiftlere uygulanan üreme yöntemi olan tüp bebek tedavisinin sonunda elde edilen gebeliğin, doğal yollardan elde edilen bir gebelikle arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Bu tedavide sadece yumurtanın döllenmesi vücut dışında, teknolojik olanaklarla sağlanmaktadır.

Sigara alışkanlığı olan kadınların tüp bebek tedavisinde yumurtaların uyarılması aşamasında daha yüksek dozda hormon tedavisine ihtiyaç duyulur. Bunun nedeni sigara içen kadınlarda kan ve östrojen hormonu seviyesinin, sigara içmeyenlere göre daha düşük olmasından kaynaklanır. Bu yüzden sigara içen kadınlarda daha az sayıda yumurta olur. Bu sebeple kadının sigara içmesinden tedavi aşaması daha erken dönemde sonlandırılabilir. Sigara içme alışkanlığı uzun süredir devam eden kadınlarda yumurta hücrelerinin zarar görmesi söz konusu olsa da, tüp bebek tedavisinden önce bırakılması başarı oranının yükselmesine yardımcı olur. Gebelikte sigara içmeye devam edenlerde ise, düşük tehdidi ve prematüre bebek doğurma olasılığı daha yüksektir.

Sigara içme alışkanlığının gebelik üzerindeki etkileri nedir?

Sigaranın içeriğindeki kimyasal maddeler insanlarda kromozom bozukluklarına neden olurken, anne karnında olan bebeklerde bazı anomalilerin gelişmesine sebep olabilir. Sigara kullanan anne adayının yaşı ne olursa olsun, bebekte bazı kusurlara, gebelikte düşük olmasına ve bebeğin ölü doğmasına neden olabilir. Tüp bebek tedavisinde sigara içmeye devam eden anne adaylarında gebelik oluşsa bile, bunun düşükle sonuçlanma olasılığı çok yüksektir. Sigara kullanmayı terk edemeyen anne adaylarına, tüp bebek uygulanmasının bir anlamı bulunmamaktadır. Bunun sebebi sigaranın tüp bebek tedavisini olumsuz etkilemesidir.

Hamilelikte sigara kullanmanın bebek üzerindeki olumsuz etkileri nedir?

  • Gebelikte erken doğum riski olabilir.
  • Doğumda açılması gereken su kesesinin daha erken zamanda açılması ve bebeğin gelişimini henüz tamamlamadan doğum yoluna girmesine neden olur.
  • Bebeğe gidecek oksijen ve besin maddeleri azaldığından, gelişim geriliklerine sebep olur.
  • Bebeğin anne karnındayken ani ölümüne neden olur.
  • Gebelik zehirlenmesine sebep olur, anne ve bebek için yaşam riski oluşturur.
  • Gebelik döneminde kadında hipertansiyon oluşmasına neden olabilir.
  • Plasentanın erken ayrılmasına neden olabileceğinden, kadında tehlikeli kanamalar oluşabilir.
  • Doğumdan sonra bebeğin solunum sıkıntısı çekmesine neden olabilir. Prematüre bebekler genellikle sigara içen anne adaylarının gebeliklerinden doğar.
  • Anne adayında lohusalık döneminde süt miktarını azaltır.
  • Lohusalıktaki anne sütündeki C vitamini miktarını ve besleyici özelliğini azaltır.

Sigara alışkanlığının erkekler üzerindeki etkileri nedir?

Sigara alışkanlığı aynı kadınlarda olduğu gibi, erkeklerde de üreme fonksiyonlarında olumsuz etkiler yapmaktadır. Sigara kullanan erkeklerin sperm kalitesi, sayısı ve hareketliliği, sigara içmeyen erkeklere göre daha düşüktür. Bu nedenle sigara alışkanlığı olan erkeklerin dâhil olacağı tüp bebek tedavisi sonucunda olumsuz sonuç alınma olasılığı yüksektir.

Tüp bebek tedavisinin başarısı ve sigara kullanımı arasında ilişki nedir?

Tüp bebek tedavisinin hem masraflı, hem de zorlu bir dönem olması nedeniyle, başarılı sonuç alabilmek ve sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek için, çiftlerin sigarayı tedaviden daha önce bırakması ve bu şekilde tedaviye başlaması gerekir. Tüp bebek tedavisinde gebelik oluşması için kadında destekleyici ilaçlar ve vitaminlerin kullanılmalıdır. Bu vitaminlerin tüp bebek tedavisindeki başarı için faydası hala tartışmalı olsa da, sigara alışkanlığının tedaviyi olumsuz etkilediği uzmanların kesin bir kararıdır. Tüp bebek uygulamasına başlayacak çiftlerde kadın ve erkek her ikisinin de sigara içmekten uzak kalması önemlidir. Kadınlarda yumurta kalitesi ve rahim içini etkileyen sigara, erkeklerin sperm kalitesini olumsuz etkilemektedir. Sigara içen çiftlere uygulanan tüp bebek tedavisinde başarı oranı son derece düşüktür. Bu düşük risk pasif içici olan kişilerde de aynı etkiye sahiptir. Bu yüzden çiftler her koşulda sigaranın olumsuz etkilerinden korunmalı ve tüp bebek tedavisine başlamalıdır. Hayallerini kurdukları bebeğe sahip olabilmek için, her türlü fedakârlığı yapmalı, bu tür zararlı alışkanlıklardan vazgeçmelidirler. Tedavide koşullar uygun bir hale getirilirse, başarı oranı yüksek bir tüp bebek tedavisi gerçekleşecektir.

Tüp bebek tedavisinde sigara ne zaman yasaklanır?

Tüp bebek tedavisinde ilk aşama doktorla yapılacak görüşmedir. Bu aşamada hastalara sorulan sorulardan birisi sigara alışkanlığının sorgulanmasıdır. Sigara içmeye uzun süredir devam eden hastalarda üreme hücreleri olumsuz etkilendiğinden, çiftin bebek sahibi olmakta zorlandığı belirlenir. Tüp bebek tedavisinde hastalarda döllenmeyi olumsuz etkileyecek, embriyonun rahme tutunma şansını azaltacak sigaranın içilmemesi ve içilen yerlerden uzak durması istenmektedir.

Bir Cevap Yazın