Topuklu ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli?

topuklu ayakkabıKadınlar topuklu ayakkabılar ile kendilerini daha mutlu hissederler. Bu ayakkabılar çoğu kadına rahatlık konusunda sıkıntı yaratsa da, topuklu ayakkabılar kadınların vazgeçemediği sayılı değerlerden biridir. Geçmişten günümüze kadar bir dişilik sembolü olarak görülen topuklu ayakkabılara bu şekilde yakıştırma yapılması aslında tesadüf değildir. Vücutta ağırlık merkezini değiştirip kalça bölümünün daha çıkık ve bacaklarında daha uzun görünmesine yardımcı olan topuklu ayakkabılar çoğu kadın için bir tutku haline gelmiştir. Kadınlar açısından bu kadar önemli olan ayakkabıların seçiminde ise bazı konulara dikkat edilmelidir. Ayakkabıların kıyafetlerle uyumu, rahatlığı gibi detaylar mutlaka değerlendirilmelidir.

Topuklu ayakkabı satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Çekici olmak ve şık görünmek için giyimde bir bütünlük yakalamak son derece önemlidir. Bunun için giysilerinize uygun bir ayakkabının seçilmesi de, giysi seçimi kadar önemli hale gelir. Her şeyde olduğu gibi topuklu ayakkabı giymek te belli zamanlarda daha doğrudur. Sabah saatlerinde eşofman altına topuklu ayakkabı giymek, oldukça kötü bir görüntü oluşturur. Topuklu ayakkabı giyim tarzı konusunda da bir uyum yakalanmalıdır. Örneğin siyah bir elbise ve metalik taşlı bir kemer kullanıyorsanız, ayakkabınızı da siyah ve metalik karışımı tonlarında seçmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak bu tamamen hatalı bir tercih olur. Her iki şekilde aynı tarz süslemenin çoğu kadın tarafından uyumlu olacağı düşünmüş olsa da, modacılar bunu oldukça abartılı ve gereksiz bulur. Her zaman giysi tercihinizle aynı renk ayakkabıyı seçmek zorunda değilsiniz. Bazı durumlarda giysi ve ayakkabı arasında aykırılıklar da iyi durabilir. Örneğin kahverengi bir giysiyle, altında sarı bir ayakkabı daha ilgi çekici ve şık bir görünüm sağlayabilir. Fakat bu tarz aykırı renk kombinleri iyi ayarlanmadığında, sonuç kötü de olabilir. Ancak zevkli biriyseniz çok güzel bir uyum yakalayabilirsiniz.

İş kadınları açısından da topuklu ayakkabı olmazsa olmaz tercihlerdendir. Topuklu ayakkabı iş kadınının profesyonel ve entelektüel görünümünde en önemli değerdir. Etek ya da pantolon, tercih ne olursa olsun topuklu ayakkabı iş kadınlarının vazgeçilmezidir. Örneğin koyu renk bir takımın altına giyilen koyu renk bir topuklu ayakkabı hem kadının özgüvenini arttırır, hem de iş dünyasında gördüğü saygıyı da katlar.

yuksek-topuklu

Ayakkabı denerken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar arasında çıplak ayakla ayakkabıyı denememektir. Gün içinde ayakların terlemesi ya da çevresel faktörlerle nemlenmesi oldukça doğaldır. Nemli ayaklarla giyilen doğal olmayan malzemelerden yapılmış ayakkabılar olumsuz etkiler yaratabilir. Ayakkabı denerken ayakkabı çorabı ya da külotlu çorap giyilmesi tercih edilmelidir. Çorap ayağın ayakkabıdan kaymasını çıkmasını ya da zorlanmasını önleyen bir etkiye sahiptir. Doğru ölçüde ayakkabı seçtikten sonra, gün içinde ayağın maruz kaldığı basınçları denemek için ön tarafa, arkaya, sağa ve sola doğru baskı uygulanarak, tam olarak ayakkabının ayağınız kavradığından emin olmalısınız.

Topuklu ayakkabıyı denerken en fazla dikkat edilmesi gereken konu, ayakkabının yürüyerek denenmesidir. Hatta olursa bir basamakta merdiven çıkıyormuş gibi denenmeli, gün içinde yaşanacak aksiliklerde ayakkabıyla nasıl bir durumda olunacağı test edilmelidir. Ayrıca ayakkabı satın almaya akşam saatlerinde gidilmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni gün içinde ayakta durulması ayakların şişmesidir. Gündüzleri ayaklarınıza tam oturan bir ayakkabı gece olunca ayaklarınızı sıkar ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

yuksek-topuklu-ayakkabi

Bir Cevap Yazın