Pilav nasıl pişirilmelidir?

pilavTürk mutfağında çok eski dönemlerden beri yapılan pilav çeşitleri, Osmanlıların döneminde merasimlerde büyük porsiyonlar halinde ikram edilen yemekler arasındaydı. Bulgur ve pirinç kullanılarak yapılan pilavlar sofraların vazgeçilmez yemeklerinin arasında yer almaktaydı. Pilavlar bazı durumlarda ana öğün olarak, bazı durumlarda ise ana yemeğin yanında garnitür olarak ikram edilirdi. Pilavların arasında en çok tercih edilen sade olarak pişirilmiş pilavdır. Yapımı biraz kolay gibi görünse de, beceri ve tecrübe isteyen pilavı tane tane pişirmek herkesin harcı değildir. Pilav farklı yöntemler kullanılarak pişirilir. Ancak hangi yöntem tercih edilirse edilsin, pişirme aşamasından önce bazı kurallara dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca iyi bir pilav pişirebilmek için, kaliteli bir pirinç türü seçilmelidir.

Pilav pişirilmeden önce yapılması gereken hazırlıklar nelerdir?

  • Ayıklanmış olan pirinç önce bir kabın içine konmalı ve üstünü 3-4 parmak geçecek kadar ılık su koyulmalıdır.
  • Ilık suyun içine bira tuz koyulmalıdır.
  • Pirinç bu ılık suyun içinde en az yarım saat beklemelidir.
  • Daha sonra pirinçleri kabın içinde, akan suyun altında fazla hırpalamadan ve karıştırılmadan yıkanmalıdır. Pirincin nişasta içermesi yüzünden, tanelerin birbirine kolayca yapıştığını görebilirsiniz. Bu nedenle bol miktarda ılık suyla yıkanmalı ve nişastasından arındırılmalıdır. Ayrıca pirinçler çabuk kırılacağından, elinizle fazla karıştırmayın.

Pilav pişirme yöntemleri nelerdir?

  • Suya salma yöntemi: Bu yöntemde ılık suyun içine koyularak kabartılan pirinç, tencerede yağın kızdırılması, arzu edilirse şehriyelerin kavrulması, tuzunun atılması ve içine et suyunun kaynar bir şekilde konulmasından sonra, direkt olarak pirince göre ölçülü suyun içine atılır ve pişirilir.
  • Kavurma yöntemi: Bu yöntemde yine önceden kabartılmış olan pirinçler süzülüp, tencerede kızdırılan yağın içinde biraz kavrulur. Pirinçler kolay kırılabileceğinden, dikkatlice tahta bir kaşıkla tek yöne doğru karıştırılarak kavrulmalıdır. Pirinçler şeffaf bir hale gelince, ölçüyle et suyunu ve tuzunu ilave edebilirsiniz.
  • Haşlama ve süzme yöntemi: Bu yöntemde pirinçler kendi ölçüsünden 3-4 katı sıcak suyun içinde haşlanır. Diriliği gitmeden sudan alınıp süzülür. Ardından pilav tereyağı ile yağlanır.

Pişirme yöntemlerinin hepsinde kullanılacak olan suyun tavuk ya da et suyu olması pilavı daha lezzetli yapar. Ayrıca ölçülü ve kaynar şekilde et suyu olması gerekir. Pilav yapılırken kullanılacak yağ, pilavın lezzetini etkileyen unsurların içinde önemli bir yer tutar. Ülkemizde bayanların en fazla tercih ettiği pilav pişirme yöntemi kavurma yöntemiyle yapılandır. Pişirilen sade pilavların yanında değişik sebze ve etle pişirilen çok sayıda pilav çeşidi bulunur. Bu pişirme çeşitliliği pilavların besleyiciliğini ve lezzetini arttırmaktadır.

Pilav pişirirken ölçüler ne olmalıdır?

Pişirilen pilavda, kabartılan pirincin ölçüsü, suyun ölçüsüyle bire bir olmalıdır. Yani 1 su bardağı pirinç için, daima 1 su bardağı sıcak et suyu ya da tavuk suyu kullanılmalıdır. Pirinci önceden kabartmak şartıyla arzunuza göre ister kavurma yöntemini, ister suya salma yöntemini  kullanın, bire bir ölçü kullandığınızda pişirilen pilav tane tane ve lezzetli olacaktır.

Bir Cevap Yazın