MatLab nedir?

matlab_002 (1)Günümüz dünyasının neredeyse en önemli unsuru takdir edersiniz ki bilgisayar. Peki bu bilgisayarlar nasıl çalışıyor ve nasıl bu kadar fonksiyona sahip olabiliyor? İşte bu sorunun fazla teknik olmayan bir cevabı var. O da programlama dili. Programlama, bilgisayara ait bir dille, sıfırdan birşeyler yaratma anlamına gelebilir kabaca. Bilgisayarın yerine getirdiği tüm fonksiyonlar birileri tarafından yazılım programları ile kodlanarak oluşturulan programlar sayesinde bizlere ulaşıyor. Birçok dile sahip yazılım programı mevcut. C dilinde yazılan MatLab de bunlardan biri. Her birinin kendine ait bir dili olan bu programlar, bir nevi fabrika yapan fabrika konumunda, yeni programların yazılmasını sağlıyor.

MatLab nedir?

MatLab, genellikle mühendisler tarafından kullanılan, matematiksel hesaplamalar için oldukça elverişli bir programdır. MatLab‘in tarihçesine baktığımızda ilk olarak 1985 yılında ortaya çıktığını görüyoruz. Dönemin mühendisleri için elzem olan Fortran diline alternatif olarak, C. B. Moler tarafından geliştirilen MatLab kısa sürede mühendislerin vazgeçilmezi olmuştur. Dördüncü nesil bir programlama dili olan MatLab, C, C++, Java, Fortran dillerini bünyesinde barındırmaktadır.MathWorks tarafından sürekli güncellenen ve açılımı Matrix Laboratory olan program, temelinde sayısal hesaplamaları ve matris hesaplamalarını barındırır. Mühendisliğin yanında, bilim ve ekonomi gibi alanlarda da tercih edilen MatLab’in kullanıcı sayısı 1 milyondan fazladır.

MatLab‘in yaratıcısı olan Cleve Moler, çalışmalarına 1970’li yılların sonunda başlamış ve çalıştığı üniversitede ders verdiği öğrencilerine öğretmek amacıyla bir takım programlar yazmıştır. Daha sonra 1983 yılında tanıştığı Jack Little ve Steve Bangert ile birlikte MatLab’i C dilinde yazarak ticari beklenti içine girmişlerdir. Daha sonra da bügün de MatLab’in haklarını elinde bulunduran ve gelişiminden sorumlu olan MathWorks şirketini kurmuşlardır. MathWorks, MatLab programını düzenli olarak güncellemektedir. Her yılın, ilk ve ikinci yarısında olmak üzere, yılda iki kez güncellenen MatLab, son olarak 6 Eylül 2013 tarihinde güncellenerek kullanıcılara sunulmuştur.

Matris hesaplamaları üzerine kurulmuş bir sisteme sahip olan MatLab, C diline ve Fortran fonksiyonlarının çağrılmasına ve alt programlarının yazılmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca Java, ActiveX ve .NET programalarına ait kütüphaneler, MatLab tarafından çağrılabildiği gibi birçok MatLab kütüphanesi de Java, ActiveX ve . NET programlarına ait kütüphaneler çerçevesinde wrapper olarak kullanılabilmektedir.MatLab’de Java programından yapılacak çağrışımlar oldukça zahmetli olsa da bu durum bir takım eklemelerle kolaylaştırılabilir. MathWorks’ün geliştirdiği Java to MatLab İnterface ile söz konusu işlem kolay bir hal alabilir. Ancak Java to MatLab İnterface, ayrı olarak kullanıcılara sunulmaktadır, yani ekstra ödeme yapmanız gerekir. Bünyesinde hazır olarak bulundurduğu matematik kütüphanesi sayesinde, sayısal işlemler için ideal bir program haline gelen

MatLab‘i cazip kılan ve bu kadar kullanıcıya ulaşmasını sağlayan bir diğer etmen de Toolbox menüsüdür. Oldukça zengin bir menüye sahip olan MatLab, rakiplerine rağmen uzun yıllar mühendislerin, bilim adamlarının ve ekonomi uzmanlarının birinci tercihi olacak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın