Madde bağımlılığı nedir?

Herhangi bir maddeye olan düşkünlüğün madde bağımlılığı olarak tanımlanabilmesi için, o madde alınmadığında insanda fiziksel ya da psikolojik belirtiler gözlemlenmesi gerekir. Bir başka deyiş ile madde bağımlılığı, madde yoksunluğunda insanın hayatına istediği gibi devam edebilmesini engelleyen durumlara yol açan düşkünlüktür. Bir maddeye olan bağımlılık; insanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilecek en önemli sorundur ve vakit kaybetmeden uzman bir doktordan ya da çevredeki insanlardan yardım istenmesini gerektirir.

Madde bağımlılığı psikolojisi

Bir madde bağımlısı ömrünün sonuna kadar bağımlısı olduğu madde ile mücadele halinde kalır. Tedavi olunarak madde bağımlılığından kurtulunabilinir ancak düşkünü olunan madde bir defa dahi kullanılsa, kişinin tekrar bağımlı olmasına neden olabilir. Bunun için madde bağımlılığından kurtulmaya çalışmak yerine, hiç bir maddeye bağımlı olmamak alınabilinecek en mantıklı önlemdir. Bağımlılıktan kurtulmaya yönelik tedavilerde; insanlara bu bağımlılığı nasıl yeneceklerinin haricinde, bir ömür boyunca bu düşkünlük ile nasıl mücadele edecekleri de anlatılır. Tedavi olarak madde bağımlılığından kurtulan kişiler dahi “potansiyel madde bağımlısı” olarak adlandırılır. Çünkü madde bağımlılığı insan beyninin en karanlık yerlerinde pusuya yatarak, aradan uzun yıllar geçse dahi uygun fırsatın gelmesini bekler.

Madde bağımlılığı süreci

Kişi kullandığı maddenin miktarını sürekli ve düzenli olarak arttırıyorsa ve aldığı maddeyi her geçen gün daha da hızlı bir biçimde tüketiyorsa, madde bağımlılığı süreci başlamıştır. Ayrıca kişi madde alınırken dahi bir sonraki sefer nasıl temin edeceğini planlıyorsa, bağımlılık seviyesi tehlikeli düzeye gelmiş demektir. Örneğin bir kişi; her gün düzenli bir biçimde alkol tüketiliyorsa ve içtiği alkol miktarını her geçen gün biraz daha arttırıyorsa, alkol bağımlısı olmuş demektir.

Madde bağımlılığında inkar

Bağımlı olan insanların tedavisini zorlaştıran ilk ve en zorlayıcı etken, kişinin bağımlı olduğunu kabullenmemesidir. Kendisine zarar veren bu maddeyi kullanarak daha mutlu olmayacağını bildiği halde, israrla mutsuzluğuna neden olan maddeyi kullanmaya devam eder. Etrafındaki insanların yardım etme tekliflerini kabul etmeyen madde bağımlılıları, arkadaşlarının yardımına muhtaç olma psikolojisinden utanırlar. Aslında madde bağımlısının kendine karşı duyduğu bu utanç hissi, yardıma muhtaç olduğunu çevresindekilere itiraf edememesini sağlar. Düştüğü bu psikolojiden kurtulmak için de etrafındakilere bağımlı olmadığını söylemeye başlayan kişi, bir müddet sonra bu yalana kendini de inandırır. Bu nedenle bağımlı olmadığı için tedavi olmaya da ihtiyacının olmadığı yalanına inanan kişi, maalesef sonun başlangıcındadır.

Madde bağımlılığında yoksunluk

Madde bağımlılığından kurtulmak için kişinin karşısında duran engellerden bir diğeri de yoksunluk hissidir. Yoksunluk kısaca; kişinin kullandığı madde miktarını ve sıklığını azalttığında oluşan, hayatını devam ettiremeyecek kadar şiddetli bir biçimde yaşadığı fiziksel ve ruhsal bozukluklardır. Bağımlı olduğu maddeyi almayı bırakın kişilerde; şiddetli bulanım, intihara meyil ve salgırganlık gibi pek çok olumsuz davranış biçimi gözlemlenmektedir. Bu nedenle kişinin madde almayı bırakmaya karar vermesi kadar, onu bu durumda anlayabilecek kişilere de ihtiyacı vardır.

Son olarak belirtilmesi gereken konu; kişinin madde bağımlılığından kurtulmak için öncelikle bağımlı olduğunu kendisine itiraf etmesi gerektiğidir. Madde kullanımı sürecinin ilerleyen aşamalarında; insanların kullandıkları maddenin kendileri için ne kadar zararlı olduğunu kabul etmelerine rağmen, bağımlılıktan bir türlü vazgeçememeleri tabiri caizse “trajikomik” bir durumdur.

Yorumlar (23 adet)

 • 22 Kasım 2015 at 12:20
  Permalink

  Perfonmans ödevim vardı bu sitenin yardımıyla yaptım tavsiye ederim

  Reply
 • 19 Nisan 2015 at 11:59
  Permalink

  sitedeki bilgiler gerçekten güzel sağlık performans ödevime çok yardımcı oldu teşekkürler merakname

  Reply
 • 13 Şubat 2015 at 08:14
  Permalink

  Madde Bağımlılığını Tek Bir Yolla Çözersiniz O Da Sağlam Arkdaşlarınızla Bağımsızlarla

  Reply
 • 13 Ocak 2015 at 19:48
  Permalink

  çoook saolun sağlık performans bitttiii…

  Reply
 • 03 Aralık 2014 at 17:42
  Permalink

  valla fen ödevim vardı çok iyi oldu teşekkürler 😀

  Reply
 • 01 Aralık 2014 at 16:13
  Permalink

  Çok teşekkürle

  Reply
 • 27 Eylül 2014 at 13:25
  Permalink

  bilgileriniz için tesekkürler cok dil anlatım ödevi için yardımcı oldunuz:):))))))))

  Reply
 • 23 Ağustos 2014 at 00:43
  Permalink

  Arkadaslar ne yazikki bende bu maddeyi kullandm ama kimseyede tavsiye etmem sonu ucu bucagi yok ne sizde icecek gun tukenir nede para o yuzden hic bulasmamanizi tavsiye ederim insani bu hayattan uzaklastirir bazen kimseyle bile konusmak istemssiniz bunu birakmak iseyenler asik olmaya calisin baska seylere hayat verin sinema eglence parklari daha nice yerler valla hic bi seyin sonu yok ölüm disinda gideceqiniz ve gireceniz yerler belli ona gore kardesler her zaman hic bi maddeyle hic bir aci sikinti son bulmaz dusunun bu dunyada bu maddeleri kullanmayan var nasil kullanmiyo bi dusunun sizden farki var cunku allah herkezin yardimcisi olsun

  Reply
 • 02 Haziran 2014 at 21:42
  Permalink

  çok saolun gerçekten performans ödevim bitti 😀

  Reply
 • 26 Mayıs 2014 at 21:12
  Permalink

  valla çok saolun peformam ödevi tamamdır .

  Reply
 • 10 Mayıs 2014 at 21:28
  Permalink

  teşekkürler türkçe proje odevi tammadır!!!

  Reply
 • 08 Mayıs 2014 at 08:11
  Permalink

  Gerçekten çok teşekkür ederim arkadaşım 🙂

  Reply
 • 27 Şubat 2014 at 14:52
  Permalink

  merhabalar .bende made bagimlisiyim malesef .ve olan .tum arkadaslara.sifa dilerim .cok zor aynizamanda kolaydir.fiziksel bagili yani keyf icin icen bunun bir tasma.oldugunu malesef kabul etmeli.øzurdilerim .ama.malesef.gercek.hastane psikolok.mezar tastiklidir arkadaslar.ve psikolojik yani uzuntuden dolayi madde kullanimi zordur Rabbim yardimci olsun.ilk once psikojik yardim alip birakabilir ve her gun gulumseyen yeni gune de hatta kendide gulumseyip tesekkur edebilir.en iyi ilac bol su icin allahin verdigi nimet saygilarla

  Reply
  • 15 Kasım 2014 at 16:25
   Permalink

   Senin durumuna üzüldüm ama bu site beni biraz ürktü

 • 04 Ocak 2014 at 13:41
  Permalink

  çok sağolun psikoloji performans ödevı tamamdır 🙂

  Reply
 • 25 Aralık 2013 at 18:33
  Permalink

  eyfallah sağolun performansa yerdımcı oldunuz

  Reply
 • 24 Aralık 2013 at 01:59
  Permalink

  eyvallah Ellerine sağlık Performans ödevime yardımcı oldun 🙂

  Reply
 • 27 Kasım 2013 at 19:00
  Permalink

  Sayenizde önemli bilgiler keşfettim. Teşekkürler.

  Reply
 • 25 Kasım 2013 at 13:04
  Permalink

  bu bana çok yarımcı oldu 🙂

  Reply
 • 19 Kasım 2013 at 16:14
  Permalink

  Performans ödevim vardı. Teşekkürler . Çok bilgi aldım.

  Reply
 • 19 Ekim 2013 at 18:22
  Permalink

  Teşekkürleeeerrr 🙂

  Reply
 • 03 Aralık 2012 at 18:24
  Permalink

  arkadaşlar siz siz olun lütfen uyuşturucu kullanmayın bi arkdaşımı bu yüzden kaybettim! Çok gençsiniz veya yaşlı siz siz olun kullanmayın eğer kullanıyosanız bi hastaneye başvurun bırakmaya çalışın!

  Reply
 • 05 Mayıs 2012 at 12:49
  Permalink

  bu konu çok güzel benim proje ödevim var ve ben bu site yardımıyla güzel bilgilere ulaştım gerçekten çok teşekür ederim yazarlara ve bu siteye 🙂

  Reply

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: