Karnesi kötü olan çocuklara nasıl davranılmalı?

Son zamanlarda önemli bir ikaz olarak basında yer alan uyarıları paylaşmak istiyorum. Cuma günü okullar kapanıyor ve karne heyecanı öğrencilerle beraber ailelerini de sardı. Bu durumda karnesinde kırık not olan çocuklar anne ve  babaların tepkisini ölçemediğinden bazı yalan işlere başvurabiliyorlar. Hatta maalesef bazı çocuklar kırık notları sebebiyle evden kaçıyor, intihara kalkışabiliyor. Bunları çokça haberlerden duyar olduğumuz zamanlar geride kaldı. Çünkü aileleri bilinçlendirme çalışmaları sayesinde her şeyin notta bitmediği anlaşıldı.karnealan_220

Anne ve babalar çocuklarının notlarına bakarak, çocuklarına not vermekten kaçınmalılar. Onların başarısının kesin bir göstergesi olmayan notları kale almak, çocuğun gelişimi, öğrenimi, yaratıcılığını rafa kaldırmak olur. Çocuklarınız karneyi getirdikten sonra kırık not olsa bile ceza yerine, mükafat vermek en iyi nasihat tekniğidir. Bu durumda çocuğunuzla iletişime geçerek kırık notların nedenini tatlı dille sormanız ve ne yapabileceğinizi konulmanız daha yerinde bir davranış olarak uzmanlarca söyleniyor.

Okul başarısının çocuklarınızın kişiliğiyle alakalı olmadığı anlamanız gerekir. Oldukça zeki olan çocuklar ile çalışkan olan çocukların hayatları incelendiğinden azimli ve çalışkan olan kişilerin uzun vadede daha başarılı oldukları ortaya çıkıyor. Bu durumda çocuğunuzun azimli ve çalışkan olması için öğütlerde veya desteklerde bulunun.

Karnede ki kırık notların birçok sebebinin olacağını asla unutmayın. Çocuklarınızda belki de kırık notların sebebi, görme, duyma, dikkat konularında yaşanan bazı rahatsızlıklardır. Öğretmenleri ve arkadaşlarıyla olan sorunları da çocuklarınızın notunu olumsuz yönde etkileyebile diğer bir sebep . Çevresel ve aile içindeki sorunlar da göz ardı etmemek gerekir. Eğer anne ve baba boşanmışsa veya aralarında bir sorun varsa, bu çocuğa yansımış olabilir. Kırık ot getiren çocuklarında canları sıkılır. Bu yüzden onlara destek verme ve anne baba olarak her zaman yanında olacağınızı hissettirmek, en iyi davranış biçimi olacaktır.

Bir Cevap Yazın