Eller ve ayaklar neden terler?

El ayakların terlemesi, toplumda % 2-3 oranında görülen ve son derece rahatsızlık veren bir sorundur. El ve ayaklarda böyle bir terleme sorunu yaşama, insanların sosyal yaşamına bir kısıtlılık getirmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisi olduğundan, kendinizi toplumdan soyutlamadan bir an önce tedavinizi ihmal etmemeniz gerekir. Alınacak basit önlemler bile, sorunu azaltmaya yardımcı olabilir.

el ayak

El ayak terlemesinin sebepleri nedir?

Vücudun ısısını aynı seviyede koruyabilmesi için ter bezlerinin oldukça önemli bir görevi vardır. Terlemeyle cildin ıslak hale gelmesi sonucunda vücuttan hem fazla oranda suyun atılması, hem de yükselen vücut ısısının bir an önce düşmesi için oluşan bir refleks yapılmış olur. Bu sinir sisteminin başlatmış olduğu, ter bezlerinin meydana getirdiği ve insanların kontrol altına alamadığı fakat vücudumuz için faydalı olan bir aktivitedir. Ancak terleme vücudun her bölümüne eşit olarak dağılmadığı zaman ve vücudun farklı bölgelerinde oluşan fazla oranda terleme son derece rahatsızlık veren bir sorun haline gelir. Bu terleme yoğunluğu daha çok koltuk altları, avuç içleri ve ayaklarda olabilir. İnsanlar ise bu gibi sorunlarda sosyal yaşama uyum problemleri yaşamaktadır. Terleme aslında zararlı olmasa da, bölgesel olarak aşırı miktarda terleme yaşam kalitesini bozacak bir duruma gelir.

El ayak terlemesi hangi yaş aralığında etkili olur?

Bu sorunun toplumda görülmesi % 2-3 oranında olup, genellikle okul çağıyla birlikte başlar.

El ayak terlemesi yaşayan kişiler ne yapmalıdır?

Bu sorunu olan kişiler bir endokrinoloji uzmanına görünüp muayene olmalıdır. Kişiler sistemik hastalıklar açısından incelenerek, neden terleme yaşadığı belirlenmelidir. Çünkü diyabette, obeziteden ve tiroit bezi rahatsızlıklarında aşırı terleme bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.

El ayak terlemesi tedavi yöntemleri nedir?

Hastaların yapılan muayenesi sonucunda, eğer başka bir hastalık tespit edilmezse, göğüs cerrahisine ve dermatoloji uzmanına gidilmelidir. Terlemeye geçici çözüm olan pudralı krem ve deodorantlar kullanılıp, terlemenin önüne geçilmeye çalışılmalıdır. ETS ameliyatının uygulaması biraz zahmetli olsa da, terleme için kesin çözüm olur. Terleme için ameliyata başvurmadan önce,  alternatiflerin hepsi uygulanmalıdır. Endoskopik torasik sempatektomi olarak adlandırılan ETS, terlemeyi önlemek için uzun yıllarca başarıyla uygulanmış bir ameliyattır. Ameliyatta avuç içinde ve koltuk altında olan ter bezlerine terleme uyarısını gönderen sempatik sinir dalları, ameliyat sırasında göğüs içine endoskopik yani kapalı yönteme girilip devre dışı bırakılır. Bu ameliyat klipli ve klipsiz gibi farklı metotları geliştirilmiş olup genel anestezi altında uygulanır. Uygulama tek taraflı olarak iki seansta ya da çift taraflı tek seansta uygulanabilir. Bu tercihi yapacak olan kişi ameliyatı uygulayacak olan cerrahtır. Hangi bölge için yapılırsa, yapılsın terlemeye kesin ve kalıcı çözüm sunar. Ameliyatla sempatik sinirlerin devre dışı bırakılması, hastalar için felç gibi korkulacak bir sonuca neden olmaz. Bunun dışında terleme olan yerde bulunan ter bezlerinin çıkarılması ya da botoks gibi farklı uygulamalarla el ayak terlemesi sorununuz çözülebilir. ETS ameliyatı olan insanlar bir gün süreyle hastanede kalırlar. Sonraki gün herhangi bir sağlık sorunu olmazsa taburcu edilirler. Yapılan kapalı ameliyat sırasında gerekli olduğunda, açık ameliyata geçiş yapılabilir. Hastalarda yaşanan el ayak terlemesi daha ameliyat sırasında kesilir. Hastalar bu sebeple ETS ameliyatından memnun kalmaktadır.

Yorumlar (2 adet)

 • 11 Aralık 2016 at 20:13
  Permalink

  Merhaba benim 13 yasindaki kizimin el ve ayaklarında asiri terleme var ne yapmam lazim bana yardimci olursanız çok sevinirim şimdiden çok TSK ederim

  Reply
 • 14 Mayıs 2014 at 17:24
  Permalink

  merhaba. bu ameliyatın riskleri var mı kardeşim olmak istiyor ama doktoru ameliyatın kesin çözüm olmayacağını ameliyat sonrasında vücudun herhangi başka bi yerinde terleme olabileceğini söyledi

  Reply

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: