El bakımı nasıl olmalıdır?

Eller vücudumuzun yıpratıcı dış etkilere enel bakimi fazla maruz kalan uzuvlarıdır. Bu nedenle de bakımlı ellere sahip olmak için düzenli bir şekilde ellerimize ilgi göstermemiz kaçınılmaz olmaktadır. El bakımında uygulanması gereken iki aşama söz konusudur:

  • Cilt bakımı
  • El kasları bakımı

Ellerimizin özellikle üst ciltleri çok hassastır. Sıcağa ve soğuğa hemen reaksiyon gösterirler. Bu nedenle de evlerde aşırı sıcak veya soğuk su ile iş yapılması elzem ise muhakkak eldiven kullanılmalıdır. Aslında ev temizliği yaparken elleri her halükarda yalın bir şekilde kullanmamak, temizlik maddelerinin kimyasal etkilerinden korunmak adına da her daim eldiven kullanmak uygun olacaktır. Cildin kurumasına izin verilmemesi için elleri en azından gün sonunda uyumadan önce nemlendirmek gerekmektedir. Kış aylarında artan soğuğun etkisi ile ellerin direnci düşeceğinden bu nemlendirmeyi daha sık aralıklarla yapmak, canlı bir cilde sahip ellere sahip olmanın ilk koşulu olacaktır.

Ciltte meydana gelebilecek yaralanmalara anında müdahale edip, doğru tedavileri gerçekleştirmek, ciltte kalıcı lekelerin oluşumuna izin vermemek de önemlidir. Güneşlenme durumunda yüzük gibi el üzerinde leke kalmasına neden olacak takıların çıkarılması da unutulmamalıdır.

Güzel ellerin olmazsa olmazı bakımlı kaslardır. El ve parmak kaslarını geliştirici özel jimnasik uygulamalarını öğrenmeli, bu uygulamaları her gün belirli sürelerde düzenli bir şekilde uygulamalıdır. Hiçbirşey yapılamıyorsa gün içinde elleri sıkıca bir yumruk yapıp, birkaç saniye bekleyip, tekrar gergince elleri açmak şeklindeki egzersizi 5′er dakika (her iki el için) yapmak da belirli oranda yeterli olacaktır.

Ellerde istenmeyen görüntülerden biri nasırlardır. El ve parmak nasırlarının oluşumunda ise sıkı kalem tutmak gibi alışkanlıkların, ağır çanta, vb. eşyaları sürekli elde taşımak gibi zorunlulukların etkisi büyüktür. Bu tarz durumlarda elleri bu baskılardan koruyucu tedbirler almak gerekmektedir. Parmaklar için silikon yüzükler, çantalarda darbeyi ve baskıyı azaltıcı destek yastıklar kullanılabilir.

Tüm bu çabaları uyguladığınızda elleriniz kayıtsız kalmayacak, siz de güzel ve bakımlı ellere sahip olmanın keyfine kavuşacaksınız!

Bir Cevap Yazın