Dondurmanın sağlığa zararı var mıdır?

dondurmanın zararlarıAna maddesi sütten meydana gelen, bunun içine çeşitli besin maddelerinin ilave edilmesiyle hazırlanan lezzetli bir gıda maddesi olan dondurma, özellikle yaz ayları geldiğinde sıkça tüketilir. Ancak dondurma yemenin dozunu kaçıran kişilerde, aç karnına tüketilirse ya da uygun olmayan koşullarda üretilmiş olan dondurmanın tüketilmesinde, vücutta bazı olumsuz etkiler olabilir. Dondurmanın içeriği itibarıyla yüksek oranda protein, yağ, karbonhidrat, A, B, C, D, E vitaminleri olan, potasyum, sodyum, demir, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller açısından zengin olan  bir gıdadır. Dondurmanın genel olarak serinletici etkisi yüzünden yaz günlerinde daha fazla tercih edildiği düşünülse de, artık kış aylarında da severek tüketilmektedir. Bunu tüketmeyi yemek aralarında yapmak daha uygun olur. Dondurma tükettikten sonra ılık su içilmesi de, midenin rahatlatılması açısından tavsiye edilir.

Dondurmanın sağlığa zararları nelerdir?

Dondurma aç karnına tüketilirse, hassas yapıda olan bazı kişilerde mide ağrısına neden olabilir. Özellikle çocuklar külahta dondurma yediklerinde, aldıkları dondurma lokmalarını hemen yutmadan ağızlarında biraz bekleterek yemelidir. Ağız içinde bir süre yumuşatılan dondurmanın, boğazda oluşacak tıkanmayı önlediği bilinmektedir. Dondurma yendiğinde bazı koşullara dikkat edilmesi gerekir. Buna uyulduğunda sağlığın olumsuz şekilde etkilenmesine engel olunabilir. Dondurma eğer süt tozundan üretildiği takdirde, normal sütten sekiz kat daha fazla yağ içerdiği dikkate alınmalıdır. Buzluktan çıkarılmış olan ve çözünmüş dondurmayı kesinlikle tekrar dondurmamak gerekir. Çünkü dondurmanın saklandığı soğuk zincirin her zaman korunması gerekir. Bu önlem mikrop üremesine engel olacaktır. Alışverişe gittiğinizde bile dondurma almak isterseniz, bu en son satın alınmalıdır.

Zehirlenme etkisi olabilir

Dondurma genel olarak sütten üretilen bir gıda maddesidir. Bu nedenle diğer süt ürünlerinde olduğu gibi, her zaman bozulma etkisi vardır. İnsanlar daima sağlıklı koşullarda üretilen, yine uygun koşullarda taşınan ve vasfına uygun şekilde muhafazası yapılan dondurmaları alıp tüketmelidir. Üretim aşamasında dondurmanın hammaddesinin yeterince sağlıklı olmaması, üretimde kullanılan ekipmanların hijyenik olmaması halinde, bir süt ürünü olan dondurma kolay bir şekilde mikrop üretebilir. Bu yüzden tüketenlerde gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Servis kaşığının hijyeninin sağlanması

Satış yerlerinde soğutucu içinde servise sunulan dondurma servis kaşığıyla alınır ve genellikle dondurma alındıktan sonra bir bardak içinde duran suya konulur. Ancak zaman geçtikçe bu suyun içine mikrop üremesi olur. Bu nedenle dondurmayı tüketenlerde sağlık sorunlarının yaşanması kaçınılmaz olur. Servis kaşıkları sıkça yıkanmalı ve su sık aralıklarla değiştirilmelidir.

Dondurmanın buzlanması

Dondurma her zaman bozulmaya karşı çok hassastır. Satış aşamasına gelinceye kadar, dondurma mutlaka derin dondurucunun içinde saklanmalıdır. Buna uyulmadığı zaman, dondurmanın yapısında bozulma meydana gelir. Dondurma içinde bir miktar hava barındırır. Uygun olmayan koşullarda tutulan dondurma, eriyerek, içindeki havanın yok olmasına ve hacminin düşesine neden olur. Dondurmanı içinde küçük buz parçacıkları oluşmaya başlar. Bu hale gelen yani buzlanmış olan dondurmanın tüketilmemesi gerekir. Kristalleşmiş ve içinde buz parçacıkları bulunan dondurma yiyenlerde gıda zehirlenmesine neden olabilir. Bu yüzden dondurma tüketilirken buna dikkat edilmesi gerekir.

Dondurmada son tüketim tarihi

Dondurma tüketenler saklanma koşullarına baktığı kadar, etiketinde yazan üretim ve son kullanma tarihine de dikkat etmelidir. Ambalajı yırtılmış, kokusu ve tadında farklılık olan dondurmalar yenilmemelidir. Bu etkenlerde yiyenlerde gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Dondurmada kullanılan şekerin etkisi

Dondurma üretimi için kullanılan tatlandırıcılar doğal pancar şekeri olmadığı zaman, insan sağlığı için olumsuz etkilere neden olacaktır. Dondurmanın şeker oranı yüksek tutulup daha uzun süre dayanması sağlanmaktadır. Ancak basit şekerin sağlığa zararını göz önüne alıp, az şekerli dondurmaların tercih edilmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın